Tahin

TAHİN

Hammaddesi susam olan, halk arasında “tahan” adıyla da anılan tahin, susamın ezilmesi sonrası çeşitli işlemlere tabi tutularak sıvı hale getirilmesi ile elde edilir.  Sudan ziyade yoğurt kıvamında olan tahin, yaygın olarak pekmezle birlikte karıştırılıp tüketilir. Elbette Ballı Soprano olarak balla da denemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca tahinin oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerektiğini özellikle hatırlatmak isteriz.

Tahinin Faydaları

Tahinin halk arasında bilinen en önemli özelliği enerji verici, besleyici bir besin kaynağı olmasıdır. Yoğun olarak kış aylarında pekmez veya bal ile birlikte tüketilir. İçerdiği yüksek yağ oranı sayesinde vücuda enerji verir. Ayrıca şeker ve doymuş yağ oranı oldukça düşük olan tahinin içinde bulunan antioksidan ve vitaminler insan vücudunu dinç tutar. İçerdiği B,E ve A vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve demir açısından da zengindir. İçindeki bu yararlı bileşenlerden ötürü özellikle büyüme çağındaki çocuklar için de çok faydalıdır. Çocukların zeka gelişimine katkı sağlayan tahinin anne sütünü arttırıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.İçerdiği bol miktardaki kalsiyum sayesinde çocukların kemik gelişimine yardımcı olur. Ayrıca ileri yaşlarda görülen kemik erimesine karşı da kemiklerin daha dayanıklı olmasını sağlar. Özellikle pekmezle birlikte tüketildiğinde kan yapan ve üşümeyi engelleyen tahin; zihni açar, özellikle kışın grip ve hastalıklara karşı vücut direncini artırır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruma sağlar. Ayrıca damar sertliğini ve damar tıkanıklıklarını da engeller. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde etkilidir.

Tahin

Tahin

Tahinli Ürünler

Enerji ve vitamin deposu olan tahin, genel olarak pekmezle ya da balla birlikte tüketilse bile değişik biçimlerde de tüketilmektedir. Tahinin kullanıldığı ürünlerden birkaçı şu şekilde:

 • Tahin helvası
 • Tahinli kabak tatlısı
 • Tahinli çörek
 • Tahinli profiterol vb.

Bu kadar faydalı ve lezzetli olan tahini yaratıcı fikirlerinizle çok daha farklı tatlarda kullanabilirsiniz.

Çocuklarınız tahini sade şekilde tüketmeyi sevmiyorsa yukarıda belirtmiş olduğumuz şekilde, örneğin kekin kurabiyenin içine ekleyerek çocuklarınızın seveceği şekle getirmek sizin elinizde.

Bu yazımızdan tahinin faydaları konulu yazımıza geçebilir veya Tahin kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Gamze
  Ben tahini en çok yaz helvasında seviyorum. Bildiğimiz kış aylarında yediğimiz tahin helvalarında da güzel ama bana ağır geliyor. Bir diliminde kesiliyorum. Ama mevzu bahis yaz helvası ile kilosuyla yiyebilirim. O derece yani :))
 2. Orakci Blog
  Tahin helvası çok iyi, severim gerçekten. Bir de tahinle pekmezi karıştırıyorlar onun da ayrı bir tadı vardır yani tavsiye ederim.
 3. Cenk
  Tahini görünce direkt açasım geldi konuyu. Gerçekten çok iyi bir alternatif yiyecek.
 4. Fırat
  Gerçekten sevdiğim bir yiyecek. Kahvaltı öğünlerinde olmazsa olmazım :)
 5. Zerenito
  Tahini bir Egeli olarak en çok tabi ki pidede severim.
 6. İshana
  Ben yerli ve çifte kavrulmuş susamdan yapılmış tahin tüketmeyi daha çok seviyorum. Dava kavruk bir tadı ve daha yoğun bir kıvamı var.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.