Su içmek neden önemli? Günde en az kaç bardak su içmeli?

Her gün en az 10 bardak su içmek şart!

Günlük su ihtiyacı kişiden kişiye değişiyor. Yine de Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) dediğine göre vücudun sıvı kaybının önüne geçebilmek adına kadınlar için günde en az 10, erkekler için de günde en az 14 bardak su içmek şart. Bazılarınızın “İçemiyorum...” dediğini duyar gibiyiz. Öyleyse gelin bu konuyu derinlemesine ele alalım.

1. Oksijenden sonra su geliyor

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için oksijenden sonra en çok ihtiyaç duyduğumuz şey su. Unutmayalım ki bir insan uzun süre yemek yemeden yaşayabilirken uzun süre su içmeden yaşayamaz.

2. Su içmek, metabolizmayı hızlandırır

Su tüketmek metabolizmayı hızlandırıp harcadığımız enerji miktarının yükselmesini sağlar. Vücudumuzda gerçekleşen bütün metabolik olaylar için hayati bir unsur niteliğinde olan su, aynı zamanda beslenmenin de en önemli parçası.3. Günlük su ihtiyacı kişiden kişiye değişiyor

Tıpkı beslenme ihtiyacı gibi kişiye özel  olan günlük su ihtiyacı; kişinin sağlık durumu, kilosu, fiziksel özellikleri, yapmış olduğu fiziksel aktiviteler gibi faktörlere göre değişir. Örnek vermek gerekirse ishal olan hastalarda ve böbrek hastalarında sağlıklı bir kişiye göre su ihtiyacı daha fazla olacaktır. Aynı şekilde yoğun olarak sporla ilgilenen bir kişinin de spor yapmayan bir kişiye göre suya daha çok ihtiyacı olacaktır.

su içmek

su içmek

4. Böbrek fonksiyonları için önemli

Böbrek fonksiyonlarının düzenli ve iyi çalışması açısından vücuda su alımı büyük önem arz etmektedir. Her gün yeterli miktarda su tüketmek gelecekteki böbrek hastalıkları risklerini azaltır.

5. Her kiloya 35 ml

Her gün ne kadar su içmeliyiz sorusunun aslında basit bir formülü de var. Uzmanlar her 1 kilogram için 35 mililitre su içilmesi gerektiğini belirtiyor. Örneğin 50 kilogram ağırlığında olan bir kişinin günlük tüketmesi gereken su miktarını 1,750 mililitre olarak düşünebiliriz.

6. Yeterli miktarda su içip içmediğimizi nasıl anlarız?

İdrar rengimizi kontrol ederek yeterli miktarda su içip içmediğimizin kontrolünü yapabiliriz. Ciddi bir hastalığınızın olmadığı durum için, yeterli miktarda su içiyor iseniz idrar renginiz açık sarı olacaktır. ancak idrarınız koyu sarı renkteyse, bu durum yeterli mikatrda su almadığınızı gösterir.

7. Vücuttaki organların sorunsuz çalışması için de su içmek şart

Her insanın vücudundaki su oranı farklıdır. İnsan vücudundaki su oranı; cinsiyet, yaş, boy, ağırlık, fiziksel aktivite durumu gibi faktörlere bağlı olarak farklılaşır. Bir genelleme yapacak olursak bir yetişkinin vücudunun ortalama %60’ı sudan oluşur. Vücuttaki bütün sistemlerin de suya bağlı olduğu düşünüldüğünde vücuttaki organların, sistemlerin sorunsuz çalışması için vücutta yeterli oranda su bulunmalıdır.

Suyun görevlerinden biri toksinlerin dışarı atılmasını sağlamaktır. Bunun dışında, vücuttaki tükürük, amniyo sıvısı, idrar, gastrik sıvı ve tabi ki kan gibi vücut sıvılarının çoğu sudan oluşmaktadır. Suyun ayrıca hücrelere besin taşıma ve organlar için gereken nem ortamını sağlama vb. görevleri yerine getirmek için şart olduğu unutulmamalıdır.

8. Vücudumuzun ihtiyacı olan su nasıl karşılanır?

İnsan vücudunun ihtiyacı olan suyun 1.5 ila 2 litresi içilen sudan karşılanmaktadır. Ortalama 1 litresi vücuda alınan yiyecek ve içeceklerden, 260 mililitresi ise metabolizma sonucu üretilmiş olan sudan karşılanmaktadır.

su içmek

su içmek

9. Gereğinden fazla su içmek zararlı

Gerekli olan miktardan daha fazla su içmek böbrekleri aşırı çalıştırır, bunun sonucunda da yorar. Böbreklerin belirli bir su atma kapasitesi vardır. Bu kapasitenin üzerinde su içmek, suyun kanda birikmesine, kanda bulunan elektrolitlerin ve kan hücrelerinin üzerinde değişikliklere sebebiyet verir. Bunun sonucu olarak da kan sodyum seviyesinde düşüşe sebep olabilir. En nihayetinde bu durum da ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verir.

su içmek

su içmek

10. Çay, kahve, kola, meyve suyu içmek su içmek sayılmaz

Çay, kahve, meyve suyu veya kola gibi içecekler suyun yerine sayılamaz, suyun yerine tüketilmemelidir. Ayrıca bu içecekleri aşırı miktarda tüketmemekte fayda var.

su içmek

su içmek

11. Diyet yaparken su içmek önemli

Su içmek, midede yarattığı hacim dolayısıyla açlık hissini azaltır. Ayrıca yazımızın başında da belirttiğimiz gibi metabolizmayı hızlandırdığı için günlük harcanan enerjiyi arttırır. Metabolizmayı hızlandırmak ve açlık hissini azaltmak için her öğünden 15 ila 30 dakika önce tüketilen suyun etkili olduğu bilinmektedir. Bütün bu faktörler göz önüne alındığında su içmek kilo verme üzerinde gayet etkilidir diyebiliriz.

Bu yazımızdan yeşil elma diyeti veya hurma diyeti konulu yazılarımıza geçebilir, dilerseniz Sağlıklı Beslenme Tüyoları kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Yunus
  Su gerçekten çok yararlı bir şey evet biliyorduk ama bu kadarını bilmiyordum hocam. Anlatım çok güzel olmuş makale için teşekkürler hocam, elinize sağlık.
 2. Kemal
  Vücudumuzun büyük bir bölümü su ile kaplı zaten, su içmek çok faydalıdır. Çok güzel anlatmışsınız Ballı Soprano ellerinize sağlık.
 3. Sokrates
  Çok sağlıklı ve yararlı bir makale olmuş. Severek takip ediyoruz. Devamını dilerim.
 4. Orakci Blog
  Merhaba Ballı Soprano, günlük 3-4 litre su tüketiyorum yeterlidir umarım. Su içmek faydalı ve sağlıklı gerçekten.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.