Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Bu 4 Altın Kuralı Uygulayın

Karın Yağlarından Kurtulmak 4 Altın Kural Sayesinde Mümkün

Karın bölgesindeki yağlanmayı kontrol altına almak ve karın yağlarından kurtulmak için uyulması gereken dört temel altın kural vardır: egzersiz, diyet, uyku ve stres yönetimi.

1. Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Egzersiz Şart

Sıkı bir egzersiz iç organlarınızdaki yağlar da dahil olmak üzere tüm yağlarınızı azaltmada yardımcı olur. Her hafta düzenli olarak belirli aralıklarla egzersize zaman ayırın. Tempolu bir yürüyüş bu anlamda tercih edilebilir. Aynı sonuçları daha çabuk elde etmek için temponuzu arttırabilir, enerjik bir egzersiz adına tempolu koşu ya da hızlı tempoda yürüyüş yapabilirsiniz. Bunu düzenli olarak uyguladığınızda değişimi göreceksiniz. Vücudunuz enerjik bir şekilde koşmaya hazırsa koşun, koşmak için hazır hissetmiyorsanız eğimli bir yürüyüş bandında tempolu bir şekilde yürüyün.
Eliptik bisikletlerdeki sıkı egzersizler karın yağlarından kurtulmada oldukça etkilidir. Orta dereceli aktiviteler de karın yağlarından kurtulmak konusunda yardımcı olan unsurlardan biridir. Bu aktiviteler iç organlarınızdaki yağlanma hızını yavaşlatır. Ancak iç organlarınızdaki yağların yanması için egzersizlerinizi güçlendirmeniz gerekir. Yürüyüş yapın, dans edin, bahçe işleriyle uğraşın, çocuklarınızla oynayın. Spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Spor salonuna gitmiyorsanız ancak böyle bir planınız varsa, kayıt olmadan önce doktorunuza danışmanız yerinde olacaktır.

Karın Yağlarından Kurtulmak

Karın Yağlarından Kurtulmak

2. Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Tasarlanmış Sihirli Diyet Mi?

Göbeği eritmek için sihirli bir diyet olmadığını baştan söyleyelim. Ancak herhangi bir diyeti uygulayarak kilo verirseniz, ilk olarak karın yağları ve göbek gitmeye başlar.

Lifli yiyecekler tüketmek karın yağlarından kurtulmak hedefinize sizi bir adım daha yaklaştırır. Bazı bilimsel araştırmaların gösterdiğine göre beslenme düzeninde hiçbir değişim yapmadan günde 10 gram çözünebilen lifli yiyecekler tüketen insanların iç organlarında diğer insanlara nazaran daha az yağlanma oluşuyor. Bunu uygulamak; iki küçük elma, bir fincan yeşil bezelye ya da yarım fincan dolusu barbunya yemek kadar kolay. Sadece daha yüksek lif içeren kepekli bir ekmek tüketseniz ve düzeninizde başka hiçbir şeyi değiştirmeseniz bile, bunu yapmak karın yağlarından kurtulmada iyi bir adımdır, ayrıca en azından kilonuzu korumanızı sağlayacaktır. Su içmenin önemi de bu süreçte göz ardı edilmemesi gereken gerçeklerdendir.

Karın Yağlarından Kurtulmak

Karın Yağlarından Kurtulmak

3. Uyku Düzeni

Doğru miktarda uyumak karın yağlarından kurtulmak adını verebileceğimiz süreçte size çok yardımcı olur. Araştırmalara göre, 5 yıldan uzun süredir gecede ortalama 6-7 saat uyuyan insanların, gecede 5 saat ve daha az uyuyanlara nazaran iç organlarında daha az yağlanma olduğu tespit edilmiştir. Doğru miktarda uyku, karın yağlarınızdan kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey olmayabilir ancak o da bu süreçte zincirin önemli bir halkasıdır.

Karın Yağlarından Kurtulmak

Karın Yağlarından Kurtulmak

4. Stresle Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

Herkes stres yaşayabilir, mühim olan stresle nasıl başa çıktığınızdır. Stresin üstesinden gelmenin bazı yolları arkadaşlar ve aileyle vakit geçirmek, rahatlatıcı uğraşlara vakit ayırmak, meditasyon yapmak, rahatlamak için egzersiz yapmak ve bu konuda destek almaktır. Bunların hepsi kendiniz için alacağınız kararlarda daha sağlıklı bir şekilde düşünmenizi sağlar. Karın yağlarından kurtulmak deyince stres faktörü en başta mantıksız görünse de çoğu kişinin stresten aşırı yediği ve karbonhidrat ağırlıklı beslendiği, stresini yiyeceklerden çıkardığı unutulmamalıdır.

Bu yazımızdan diyet çorbaları konulu yazımıza geçebilir, dilerseniz Sağlıklı Beslenme Tüyoları kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Fakirazi
  Eğer bu dört madde ise gerekli şeyler, benim kurtulmam zor :D Uyku düzeni diye bir şey yok. Diyet, o da ne, yeniyor mu? Egzersiz çok denedim ancak kısa süreli etki ediyor. Düzenli yapmak gerekiyor, o düzen de bende yok :) Bilgiler için teşekkürler.
 2. Harika Demirsalan
  Yaz gelip çatmadan bu kilolar ya verilecek ya verilecek arkadaş! Başka yolu yok :)
 3. Gamze İçli
  Uyku bence de çok önemli. Herkesin gözden kaçırdığı bir nokta. Her şey bir bütün olunca bir şey ifade ediyor, sadece diyet ya da sadece egzersiz yetmiyor tabi.
 4. Orakci Blog
  Gerçekten yine çok güzel bir makale hazırlamışsınız Ballı Soprano. Önerilerinizi uygulayacağım, teşekkürler.
 5. İshana
  Diyetisyen ile başlayan ve düzenli spor ile devam eden bir kilo verme sürecinin sonunda anladım ki sigara gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçerken göstermemiz gereken iradeyi kilo verirken de göstermeliyiz.
 6. Yunus Emre
  Umarım işe yarar Ballı Soprano, tüyoları uygulayacağım başarılı olmak istiyorum. Paylaşım için teşekkürler.
 7. Kemal Yanlıoğlu
  Karın yağları Türk insanının genel sorunu zaten. Kadın olsun erkek olsun karın bölgesi yağlı olmayanımız yok gibi bir şey.
 8. Muhammed
  Bu nedir ya herkesin kilolarla başı dertte, nasıl olacak bu al ver al ver vücut da kafayı yedi :D
 9. İshana
  Elma göbek olarak adlandırılan durumdaysanız, sağlık sorunlarının baş göstermesi yakındır. Kilolardan kurtulma zamanı...
 10. Uğur Ağırgöl
  Kilo probemleri yaşayan biri olarak ilgiyle okudum, elinize sağlık...

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.