Diyet Yaparken Uygulanan, Doğru Bildiğimiz 8 Yanlış

Diyet Sırasında Uygulanan, Doğru Bilinen 8 Yanlış

1. Ne Kadar Çok Protein O Kadar Kas

Diyet yaparken kişinin vücut ağırlığının kilogramı başına günde 1-2 gram protein almak kas hacminin korunması ve arttırılması için yeterli olacaktır. Diyetinizde daha çok protein kullanmanız kaslarınızın daha fazla büyümesini sağlamaz, hatta şişmanlığa sebep olabilir.

2. Kilo Kaybı Her Şekilde İyidir

Sağlıksız bir şekilde kilo vermek, vücudunuza uzun vadede zarar verir. “Sadece az yiyerek kilo vermeye çalışmak“ gibi yanlış diyet alışkanlıkları benimsemek vücudunuzun dengesini bozar. Kilo verme amaçlı olarak piyasada satılan pek çok bitkisel ürün de insan sağlığını tehdit eder özelliktedir.

3. İncelik eşittir sağlık

Bilimsel araştırmalara göre normalden daha zayıf olan kişilerin depresyon, kısırlık, düşük yapma, osteoporoz, diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimali normal kilodaki kişilere göre daha yüksektir. Bunun yanında normalden zayıf kişilerin bağışıklık sistemleri daha güçsüzdür, vücutları enfeksiyona daha açıktır. Sadece ince olmak hedefiyle dengesiz ve yetersiz beslenmek; vücutta B12 ve D vitaminleri, magnezyum ve çinko eksikliğine; kansızlık, halsizlik, hafıza güçlüğü, saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Diyet

Diyet

4. Diyet Esnasında Ekmek Tüketmek Yanlıştır

Günlük enerji ihtiyacının ortalama %55-60’ının karbonhidratlardan sağlanması gerekir. Tam tahıllı ürünler tüketen kişilerin obezite, kalp hastalığı, diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskinin diğer kişilere kıyasla daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

5. Diyet Esnasında Yağ Kullanılmaz

Günlük enerji gereksiniminin %20-25’i yağlardan sağlanır. Yağda çözünen vitaminler olarak bilinen A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılabilmesi için yağ tüketimini sıfırlamamak gerekir. Bunun yanı sıra yağ tüketimi sıfırlandığında tokluk hissi azalacak ve yeme atakları artacaktır. Elbette aşırı yağ tüketiminden kaçınılmasıysa diyette önerilen bir durumdur.6. Katı Diyetler Hızlı Kilo Verdirir

Bilinçsizce uygulanan katı bir diyet hızlı kas ve su kaybına sebep olur. Kas ve su kaybı olan verilmiş kilolar, diyeti bıraktıktan sonra hızlıca geri alınır. Diyet yaparken egzersize de başvurulması kiloyu korumak ve vücudu sıkılaştırmak için önem arz eder.

7. Kalıcı ve Hızlı Kilo Kaybı İçin Protein Diyeti

Protein diyetleri adı üzerinde diğer diyetlerden daha fazla protein içerdiği için metabolizmayı daha fazla çalıştırır. Çünkü proteinin sindirimi zordur. Ayrıca böbrekler ve karaciğer üzerindeki yük artar. Proteinli besinler posa açısından fakir oldukları için protein bazlı diyetler kabızlığa da sebebiyet verebilir.

8. Bitki Çayı Kilo Verdirir

Diyet esnasında içeriğine güvenilmeyen bitki çaylarını tüketmek tehlikeli olabilir. Buna ek olarak, mide ve bağırsakları boşaltma etkisi olan, vücut sıvılarını attıran çaylar bırakıldığında bu çayların verdiği kilolar büyük ölçüde geri alınır.

Bu yazımızdan Sağlıklı Beslenme Tüyoları kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Funda
  Ne kadar çok o kadar çok kas politikası özellikle yanlış vücut geliştirme programları arasında kullanılıyor. NOT: Sitenizin yazı karakterine bayıldığımı söylemeden edemeyeceğim. İsmi ne acaba? :)
 2. Büşra Yiğit
  Ellerinize sağlık, gerçekten ama gerçekten çok işime yarayacak bir makale bu. Çok ama çok teşekkür ediyorum :)
 3. Sevda Göksel
  Burada yazılanları aslında herkesin bilmesi lazım. Öyle sağlıksız diyetler yapılıyor ki sonrasında sağlıktan olunuyor.
 4. Fırat
  Anlatım için çok teşekkürler hocam, gerçekten sade güzel bir anlatım İdi.
 5. Orakci Blog
  Hocam gerçekten çok güzel bir makale olmuş. Söylediklerinize herkes dikkat etmeli ben de edeceğim.
 6. Ufuk Yurt
  Bitki çayları gerçekten işe yarıyor çok güzel noktalara değinmişsiniz Ballı Soprano teşekkürler.
 7. Zerenito
  Herkesin dikkat etmesi gereken bir konuda gayet güzel bir yazı ve hala doğru bilinen yanlışlar var. Sizden 2. bir yazıyı bekliyoruz bu konuda.
 8. Muhammed Ali
  Hocam çok teşekkürler anlatım için, sayenizde sağlıklı besleneceğiz bundan sonra :D
 9. Fakir Yazar
  Aniden diyete başlamak ve yemeyi kesmek her zaman sakıncalıdır. Sağlıklı bir diyet için yemeyi yavaş yavaş azaltmak gerekir, vücudun dengesini bozmamak için. Eğer aniden diyet programının en alt kademesinden başlar iseniz vucudunuz dirençsiz kalacak ve hastalıklar başlayacaktır. Diyet için bir doktor, bir diyetisyen ile görüşmeden karar almayın. Sağlıklı bir insan günlük 2 saat spor yapar ise, kontrollü yer ise kilosu dengede olacaktır. Sadece diyet zayıflatmaz spor şart.
 10. JetPara
  Diyet yaparken doğru bildiğimiz birçok yanlış yöntemi kullanan insanlar var. Mesela; lahana diyeti bile yanlış uygulanabiliyor. Zayıflamak için ne yapmalı gibi sorular günümüzde sıklıkla karşılaşılan konular arasında. Aslında, zayıflama yolları için bir sağlık kuruluşuna gitmek zayiflama programı oluşturmaktan daha iyi. Zira zayıflatıyoruz diyen birçok ajans, firma sadece para peşinde.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.