Turunç Reçeli Nasıl Yapılır? Turunç Reçelinin Faydaları Nelerdir?

Turunç Reçeli Tarifi

Kahvaltıları süsleyen reçellerden biri olan turunç reçeli turunç meyvesinin kabukları kullanılarak hazırlanan bir reçel çeşididir. Bu reçeli yapmak için en uygun zaman turuncun en olgun olduğu kış aylarıdır. Peki, ülkemizde genelde Aralık ve Ocak aylarında yapılan turunç reçeli nasıl yapılır? Ülkemizde hangi bölgelerde daha yaygındır? İnsan vücuduna faydaları nelerdir?

Turunç Nasıl Bir Meyvedir Tanıyalım

Turunç, turunçgiller ailesine ait bir meyvedir. Turuncun dış görünüşü portakala benzese de tadı portakala göre oldukça ekşidir. Salatalarda limon yerine kullanılır. Ayrıca turuncun suyu kaynatılıp ekşi olarak değerlendirilir, reçeli yapılıp kahvaltılarda tüketilir.
Turunç Ülkemizde En Çok Nerelerde Yetiştirilir?

Turuncun anavatanı Güneydoğu Asya olup bütün diğer turunçgiller gibi soğuğa karşı hassastır. Turunç, kışın sıcaklık değerlerinin 0°C altına düşmediği yerlerde yetiştirilebilir. Bol su ve yüksek sıcaklık isteyen bir bitki çeşididir. Bu sebeple deniz kenarlarında yaygındır. En çok Akdeniz Bölgesi’nin kıyı kesiminde yetiştirilen turunç, Ege kıyılarında İzmir, Aydın ve Muğla’da da yetiştirilir. Buna ek olarak; oransal olarak düşük kalmakla birlikte, kışları ılık geçen Rize kıyılarında da turunç yetiştirilmektedir.

Turunç Reçeli İnsan Vücuduna Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Turunç reçeli mideyi rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Özellikle mide yanmalarına iyi geldiği bilinmektedir. İştah açıcı ve susuzluk gidericidir. Kalbe kuvvet veren turunç reçeli, kalp çarpıntısı yaşayanları rahatlatır.

Çekirdeği bile insan vücudu için faydalı olan turunç, ishal ve kusma gibi rahatsızlıklarda mideyi rahatlatarak vücudun iyileşmesine yardımcı olur. Yine de reçelin içerdiği şeker sebebiyle bütün reçeller gibi kararında tüketilmesi önerilir.

Turunç Reçeli Hazırlamak İçin Gerekli Malzemeler

Her şeyden önce ana malzememiz olan turunçtan 12 tane gerekli. Buna ek olarak 4 su bardağı şekere, 4 su bardağı suya ve yarım turuncun suyuna ihtiyacınız olacak.

Turunç Reçeli Nasıl Hazırlanır?

Turunç reçeli yaparken öncelikle turunçlar yıkanır, yıkanmış turunçların kabuklarının üst kısımları hafifçe rendelenir. Rendeleme işlemi sonrasında turunçlar, büyüklüklerine göre altı veya sekiz dilim olmak üzere portakal soyar gibi dilim dilim soyulur. Kabukların içindeki beyaz kısımlar hafifçe alınır.

Turunç Reçeli

Turunç Reçeli

Dilimleme ay şeklinde yapılıp kabuklar rulo şeklinde kıvrılır. Hiç kullanılmamış olan bir yorgan iğnesi yardımıyla turunçlar boşluk bırakmayacak şekilde bir ipe dizilir ve bu ipin iki ucu kolye gibi birbirine bağlanır. Ardından ipe dizilmiş bu turunç kabukları bir kapta ocağa konan su kaynamaya yakın iken içine atılarak on dakika haşlanır. Sonrasında başka bir kabın içerisinde suya yatırılır ve bu kabın içerisinde 3-4 gün bekletilir. Bu bekleme süresi boyunca kabın içindeki su günde 4-5 defa değiştirilmelidir. Gün geçtikçe dökülen suyun rengi koyudan açığa doğru geçmeye başlayacaktır. Suyun rengi tamamen açıldıktan sonra ipe dizili turunçlar 15 dakika boyunca haşlanır. Sonrasında bir bezin üzerine çıkarılıp suları süzülene kadar beklenir.

Bir kapta kaynatılan şeker ve su ile şerbet oluşturulur, turunçlar bu şerbetin içine atılarak kaynatma işlemine devam edilir. İçine biraz da karanfil atılabilir. Kaynama sırasında kabuklar şeffaflaşıp şerbet koyulaştığında turunç suyu ilave edilir ve kaynama işlemi 5 dakika daha devam eder. Ardından pişen turunçlar kavanozlara şerbetiyle birlikte doldurulur, doldurulan kavanozların ağzı kapatılır ve kavanozlar ters çevrilir. Turunç reçeli kavanozlarının serin bir ortamda muhafaza edilmesi önerilir.

Bu yazımızdan Reçel kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Mustafa Tuğrul
  Evde denedim. Gerçekten başarılı bir tarif olmuş. Çok teşekkür ederiz. Yeni tarifleri bekliyoruz.
 2. kağan keskin
  Turunç receli bir Mersinli olarak vazgeçilmezimiz diyebilirim. Benim gibi az şekerli bir reçel tadı almak için denemelisiniz...
 3. Orakci Blog
  Daha nice reçeller var sanırım, biz kalıplaşmış birkaç tane biliyoruz galiba :D Maşallah her şeyin reçeli var.
 4. Ahmet Sevim
  Geçekten kahvaltının olmazsa olmazlarından olan reçelin mükemmel tadı var. Özellikle turunç reçelinin...
 5. İshana
  Turunç reçeli zahmetli olsa da, yemesi oldukça zevkli bir reçel. Özellikle Antalya'da ağacından toplayıp taze taze reçelini yapardı annem.
 6. Barisct
  Turunç reçelinin tadı çok kötüydü ya, benim yediğim. Bir tek çilek reçelini yiyebiliyorum. Belki benim yediğimi yapan kişi iyi yapamamıştı.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.