Patlıcan Reçeli Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Patlıcan Reçeli Nasıl Yapılır?

Diğer reçel çeşitlerine göre sofralarda ender rastladığımız reçellerden biri patlıcan reçeli. Genel olarak yaz aylarında hazırlanan bu reçelin tüketimiyse hem yaz hem kış mümkün elbette. Patlıcan reçeli diğer reçellere nazaran hem farklı bir görüntüye hem de farklı bir lezzete sahip.

Öncelikle Patlıcanı Daha Yakından Tanımaya Ne Dersiniz?

Patlıcan reçeli tarifine geçmeden önce patlıcandan kısaca bahsedelim. Patlıcan ılık ve tropikal iklimlerde yetişen bir sebzedir. Ilık iklimde tek yıllık, tropikal iklimlerde ise kısa boylu ağaç olarak yetiştirilen bu kültür bitkisi ilk defa milattan önce Hindistan’da yetiştirilmiştir. Afrika, Doğu Akdeniz ve Avrupa’ya getirilmesi is İspanyollar tarafından gerçekleştirilmiştir.

Patlıcanın içeriğinde düşük miktarda nikotin bulunur. Ülkemizde karnıyarık, patlıcan oturtma, patlıcan musakka, imambayıldı gibi çeşitli yemekleri yapılır. 100 gram patlıcan 24 kaloridir. Patlıcanda A, B1, B2 ve C vitaminleri bulunur.
Doyurucu özelliği bakımından vejetaryenler tarafından yoğunlukla tercih edilen patlıcan, diyabet ve kalp hastalarının tercih ettiği bir besin kaynağıdır. Kan şekeri seviyesinin ve glikoz emiliminin kontrolü için faydalıdır. Kalp sağlığının korunmasına destek olur. İçerdiği lifler sayesinde açlık hissini bastırır. Cilt ve saç sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahiptir. Ayrıca sinirleri yatıştırmada ve çarpıntıyı gidermede de etkilidir. Bağırsakları rahatlatır, iyi bir idrar söktürücüdür. Patlıcan reçeli ana maddesi patlıcan, kansızlığa iyi geldiği gibi karaciğer ve pankreasın düzenli çalışmasına yardımcı olmasıyla bilinir.

Patlıcan Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

Patlıcan reçeli yapmak için gerekli olan malzemelerin başında bir kilogram küçük patlıcan geliyor. Buna ek olarak 5 su bardağı toz şeker, 8 su bardağı su ve iki yemek kaşığı limon tuzu da diğer malzemelerimiz.

Patlıcan Reçeli

Patlıcan Reçeli

Patlıcan Reçeli Tarifi

Patlıcanların kabukları çok ince soyulur, sap kısımları da külah şeklinde döndürerek kesilir. Ardından soyulmuş patlıcanlar içi su ile doldurulmuş bir kapta üzerlerine bir ağırlık konarak yaklaşık iki saat bekletilir ve acı sularının çıkması sağlanır.

Bir tencereye su ve limon tuzunun hepsi konur, bu karışım kaynamaya başlayınca sudan alınıp yıkanmış olan patlıcanlar içine atılır ve 15 dakika daha kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. Sudan alınan patlıcanlar soğuk su ile yıkanıp sıkılır ve kuru bir bezin üzerinde kurutulur.

Sıkılmış ve kurutulmuş olan patlıcanlar 8 bardak su ve 5 bardak şeker ile hazırlanmış olan şerbete atılır. Kaynatma sırasında, daha sonra reçelin şekerlenmesini önlemek için birkaç damla limon damlatılır. Reçel kıvamını alana kadar kaynatmaya devam edilir. Tencerenin kapağı kapalı şekilde soğumaya bırakılır. Soğuduğunda reçeliniz kavanozlara doldurulmaya hazırdır. Afiyet olsun.

Bu yazımızdan turunç reçeli veya portakal reçeli tariflerimize geçebileceğiniz gibi, Reçel kategorimize de dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Hüseyin Çoban
  İlk fırsatta deneyeceğim :)
 2. Orakci Blog
  Patlıcanı pek seven insan değilim dolayısıyla reçel de farklı bir tat vermeyeceğine göre :D Ama anlatım için sağ ol hocam ev hanımlarının işine yarayacaktır.
 3. Kaya Dinler
  Patlıcan reçelini annem harika yapar. Hiç öyle sanki karnıyarıktan reçel yapılıyor da yiyorsunuz şeklinde bir tat hayal etmeyin. Aklınız hayaliniz durur yani, öyle bir tat, mutlaka deneyin.
 4. Selim Ahcan
  Şimdiden ağzımız sulandı. Demek bir de görsek yesek neler olacak :)
 5. WebCenneti Blog
  Yok artık... Patlıcanın reçeli olabileceğini hiç düşünmemiştim daha önce. Çok ilginç geldi bana. Teşekkürler.
 6. Sancar Namlı
  Patlıcan reçeli çok bilinmemekle beraber oldukça lezzetli. Bizim hanım arada yapar, 1 ay içinde yaptığı bütün patlıcan reçeli kavanozları tükenir.
 7. keyifle.net
  Merhaba. patlıcan reçeli İzmir'de geçirdiğim çocukluğumun unutulmaz anılarındandır. Annem hemen hemen her yeni gördüğü şeyi denemeyi sever ve hakkını da verirdi. Allah herkesin annesine sağlık sıhhat, vefat edenlere rahmet eylesin. Patlıcan reçeli lezzet olarak da herkesin yiyemeyeceği bir lezzet. Hele bir de ustası yaparsa.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.