Polenin Faydaları Nelerdir? Polenin Kullanım Şekli Nedir?

Polenin Faydaları Hakkında Derinlemesine Bilgi

Bu yazımızda sizi polenin faydaları hakkında bilgilendireceğiz. Polen, günümüzde birçok hastalığın iyileşmesine yardımcı olan ve vücudun ihtiyacı olan pek çok maddeyi sağlayan bir besin takviyesidir. Polenin faydaları nelerdir incelemeden önce polenin çok eski çağlara, Çin ve Eski Mısır’a kadar uzanan bir mazisi olduğunu belirtelim. Osmanlı Devleti’nde de polenlerin birçok hastalığa deva olması maksadıyla kullanıldığı bilinmektedir.

Polenin Özel Bir Besin Maddesi Olmasının Sebebi Nedir?

Arılar yavrularını beslerken ve kovanlarının protein ihtiyacını giderirken bu besinden faydalanır. Arı poleninin en önemli özelliği hiçbir işlemden geçmemiş olmasıdır. Bunun yanı sıra polenin sahip olduğu maddeler başka hiçbir gıdada bir arada, bu yoğunlukta ve bu saflıkta bulunmaz. Bu nedenledir ki polen özel bir besindir ve polenin faydaları saymakla bitmez. Polenin faydaları tarih boyunca insanlar tarafından araştırılmış ve polenden yoğun olarak faydalanılmıştır, hatta Hipokrat polen için “ölümsüzlük yemeği” demiştir.Polen Nasıl Oluşur?

Öncelikle polenin çiçeklerde meydana geldiğini hatırlatalım. Çiçeklerde erkek ve dişi organ bulunur. Erkek organın başçık denen bölümünde yer alan polen keseleri olgunlaşınca patlar ve polen keselerinden dışarı taşan polenler arılar ve rüzgarlar gibi dış etkenlerle çevreye yayılırlar. Bir arı bir çiçeğe konduğunda polenler arının üzerine yapışırlar. Salgıladığı özel sıvı sayesinde bu polenler arının bacaklarında toplanır. Kovanın girişine eklenen özel bir tepsi sayesinde polen arının kovana girişi esnasında toplanabilmektedir.

Polenin İçeriğindeki Maddeler

Adeta yaşam iksiri olarak tanımlanabilecek olan polenin içeriğinde %55 oranında karbonhidrat, %35 oranında protein, %3 oranında mineraller ile vitaminler ve %2 oranında yağ asitleri bulunmaktadır. Ayrıca polenin, birçok hastalığa iyi gelen ribofilavinin ve cytin maddelerini içerdiği de bilinmektedir.

Polenin Faydaları

Polenin Faydaları

Peki Polenin Faydaları Nelerdir?

Polenin faydaları konusunda detaya girecek olursak polen, kilo alma problemi olan kişiler için iştah açıcı özelliği olan bir besin maddesidir. Polenin faydaları içinde iştah açmanın yanı sıra, kabızlık sorunu yaşayanlar için faydalı olması ve bağırsakları çalıştırma özelliği de sayılabilir. Bağırsak mikroplarını temizler ve problemli bağırsakların sağlığına kavuşmasına katkıda bulunur. Bunların yanı sıra, göz ile ilgili sorunlara, saç dökülmesine ve cilt güzelliği için de iyi geldiği bilinmektedir. Polen, hastalıktan yeni çıkan kişilerin nekahat döneminde halsizliğe iyi gelmesinin yanında, sinir sisteminin dengelenmesi ve prostat konularında da destek olan bir takviye besindir.

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Eski dönemlerde açlıkla savaşan bölgelerde insanları tok tutmak amacıyla kullanılan polen, günümüzde daha çok insan sağlığını daha iyiye götürmek için kullanılmaktadır. Arı poleninin faydaları tam anlamıyla vücudumuzu etkilesin istiyorsak poleni aralarda mola vermek suretiyle kür halinde düzenli olarak kullanmalıyız. Şayet polen alerjiniz yoksa genelde bir tatlı kaşığı saf halde kullanılabilen poleni, yoğurt, süt veya meyve suyuna karıştırarak tüketmeniz de mümkün.  Çocuklarda ise bu ölçek bir çay kaşığı olarak belirlenebilir.

Sağlıklı Yaşamın Anahtarı Polenin Faydaları Unutulmamalı

İnsan hayatı boyunca birçok hastalıkla baş etmek durumunda kalıp bu hastalıklardan kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. İlaç takviyelerinin yanında doğal bir şifa kaynağı ve sağlıklı yaşamın anahtarı olan polenin faydaları da unutulmamalıdır. Polen sayesinde sağlığınızı korumanız ve hastalıklardan kurtulmanız kolaylaşacaktır.

Bu yazımızdan dilerseniz Polen kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Arıcıoğlu
  Benim babam arıcı. Günde bir avuç polen yiyorum, çok faydalı size de tavsiye ederim. Ama ilk başlarken çok az yiyerek başlayın çünkü polene alışkın olmayan birisi bir anda fazla yerse bünyesi dayanamaz. Polende C vitamini hariç bütün vitaminler var, balda ise C vitamini var.
 2. Bilen Cevaplasın
  Okurken zevk aldım valla, enfes yazmışsınız. Balın enfesliği bir kenara, sizin makaleleriniz çok hoş :)
  • Ballı Soprano
   Çok teşekkür ederiz :)

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.