Polen Nasıl Kullanılır

POLEN NASIL KULLANILIR

Polen Tüketimi

Polenin kullanımı tarihte Eski Mısır’a kadar uzanır. İnsan vücudu için çok besleyici olan, çeşitli vitamin ve enzimleri bünyesinde barındıranpoleni tüketirken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Her şeyden önce, polen alerjisi olan kişilerin polen tüketmemesi gerekir.

Polen, aç karnına tüketildiği zaman vücuda maksimum yarar sağlar. Poleni, aç karnına yemeklerden 15 dakika veya yarım saat önce tüketmekte fayda var. Düşük dozlarda tüketilmeye başlanıp kullanım miktarı zamanla arttırılabilir. Bir insanın günlük maksimum tüketebileceği polen miktarı 30-35 gramdır. Polenin faydalarının yanında, fazla tüketimi de insan sağlığına zararlıdır. Polenin vücuttaki sindirimi yaklaşık 2 saat sürer. Yaş polenin tüketilmesi kuru olana göre daha kolaydır. Yaş polen suyun içinde çözündürülerek de tüketilebilir. Ancak kuru polenin dış katmanı sert olduğu için, ağızda çiğnenerek tüketilmesi daha kolaydır.

Arının poleni toplamış olduğu çiçeğe göre polenin tadında ve renginde değişiklikler gözlenebilir. Poleni süte veya meyve suyuna karıştırarak, bir dilim ballı ekmeğin üzerine ekerek veya direkt olarak tüketmeniz mümkün. Birçok ülkede polen tanecikleri hap şeklindeki kapsüllerin içerisinde satılır.
Taze poleni dilerseniz, ezdikten sonra balla karıştırıp içerisine az miktarda tarçın ve zencefil ekleyerek sizi hastalıklara karşı koruyacak ve vucut direncinizi arttıracak bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımı buzdolabında saklamanızı ve her sabah 1 tatlı kaşığı kadar düzenli olarak tüketmenizi öneririz.

Polen Nasıl Kullanılır

Polen Nasıl Kullanılır

Bebeklerde, Hamilelerde ve Emzirenlerde Polen Nasıl Kullanılır?

Hamilelik dönemindeki polen kullanımının bebeği olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğine dair bulgular bulunmamakla birlikte her türlü olumsuz ihtimale karşı, hamilelerin doktor kontrolünde polen kullanması daha doğru olacaktır.

Emziren annelerin aldığı her besin bebeği de etkilediğinden emziren anneler için de aynı durum geçerlidir.

Çocuklar için polen kullanımı günlük 3-5 gram şeklindedir. 2-6 yaş arası çocuklarda ise günlük 2 gram polen kullanılması yeterli olacaktır. 2 yaş altındaki çocuklarda (bebeklerde) polen tüketimi sakıncalıdır ve alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir.

Polen Kürü

4 haftalık bir kür olan polen küründe her hafta kullanılan polen miktarı değişiyor. Birinci hafta her sabah kahvaltıdan 15 dakika önce 15 gram polen alınır.  ikinci ve üçüncü haftalarda her sabah kahvaltıdan 15 dakika önce ve her akşam yemekten 15 dakika önce olmak üzere günde toplam 30 gram polen alınır. Dördüncü hafta ise birinci haftadaki uygulama birebir tekrarlanır. Tamamlanan küre devam etmek isterseniz, kahvaltılarda her gün 8 gramı geçmeyecek şekilde polen kullanabilirsiniz.

Özetle bu kürde polen nasıl kullanılır derseniz, düşük dozda başlanan polen kullanımı daha sonra arttırılır ve en son hafta yine başlangıç dozuna dönülür. Kür tamamlandıktan sonra polene çok daha küçük dozlarda devam etmek uygun olacaktır.

Polen Alerjisi

Çiçeklerin polenine alerjisi olan kişilerin yazımızda bahsettiğimiz, yenebilen polene de alerjisi olacağı için, bu kişilerin polen tüketmesi kesinlikle sakıncalıdır. Polene alerjiniz olup olmadığını anlamanızın en iyi yolu hastanelerin immunoloji bölümlerinde uygulanan alerji testini doktor gözetiminde yaptırmanızdır. Bu testte kolunuzun iç kısmında milimetrik bir bölgeye çok düşük dozlarda çeşitli polenler uygulanır. Sonrasında belirli bir süre beklendikten sonra, bu bölge incelenerek kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtiler gözlemlenir. Polen alerjisi tespit edilirse doktorun uygun göreceği tedavi yöntemleri uygulanır.

Poleni Saklama Koşulları

Polenin bozulmaması için çok iyi muhafaza edilmesi gerekir. Özellikle taze polen, buzdolabında muhafaza edilmeli. Hatta uzun süreli muhafaza gerektiren durumlarda poleni derin dondurucuda saklamakta fayda var. Böylece, polen tazeliğini ve besin değerini korumuş olur. Kurutulmuş ve fırınlanmış poleni de nem ve hava almayan karanlık bir ortamda saklamanız uygun olacaktır. Seçme şansınız varsa, biz, her zaman taze poleni tercih etmenizi öneriyoruz.

Bu yazımızdan Polen kategorimize geri dönebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Orakci Blog
    Poleni duymuştum ancak ne işe yaradığı hakkında bir bilgim yoktu hocam, teşekkürler anlatım için.
  2. Canberk
    Polen nasıl kullanılır hiç bilgim yoktu, siteniz sayesinde hem bilgi sahibi oldum hem de tecrübe. Teşekkür ederim. Bu arada temanız oldukça şık.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.