Polen Alerjisi

Polen Alerjisi

Böcekler, en başta arılar ve rüzgar bitkilerin üremeleri için gerekli olan polen taşıma işlevini gerçekleştirir. Bu polenlere alerjisi olan kişilerin gıda olarak tüketilen, çiçek poleninden yapılan ve pek çok faydaları bulunan poleni de tüketmeleri sakıncalı olabilir. Bu kişilerin doktorlarına bu konu hakkında danışmalarını öneriyoruz.

Bazı polenlerin yapısı balmumumsu olduğu için, böceklerin ayağına veya bir bitkinin yüzeyine kolaylıkla yapışırlar ve atmosfere pek karışmazlar. Alerjik hastalıklar bakımından önem teşkil edenler ise, 20-60 mikron büyüklüğünde olan ve rüzgarın uzak mesafelere taşıdığı polen tipleridir. Bu polenler rüzgar ve yağmur gibi birtakım meteorolojik unsurlar ile daha küçük parçalara ayrılır. Ihlamur gibi bazı ağaçların böceklerle taşınan büyük polenleri olduğu gibi rüzgarla taşınan küçük polenleri de bulunmaktadır.

Polenler yerine göre pencerelerimizdeki tellerden bile geçer ve evimize kadar girebilir. Yine de evimizdeki ortamdaki yoğunlukları atmosferdeki yoğunluklarından her zaman daha düşüktür.

Hava Koşulları Polen Alerjisi İlişkisi

Türkiye’de her bölgede farklılık göstermekle birlikte, genel olarak polenlerin atmosferde en yoğun bulunduğu dönem nisan haziran ayları arasıdır. Bazı ülkelerde ise, iklime bağlı olarak polen mevsimi dokuz aya kadar uzar.

Çoğu bitki polenlerini güneşin doğuşundan sabah saat 8’e kadar dökerken bazıları öğleyin, bazıları da öğleden sonra döker.


Hava koşulları, havada bulunan polen miktarını etkiler. Yağmurlu ve nemli havalarda polenlerin suyla yere inmeleri sayesinde havadaki polen miktarı eser miktardadır. Atmosferdeki polen miktarı sıcak ve kuru havalarda, ayrıca fırtınalı havalarda oldukça yüksektir.

Rüzgar sayesinde polenler kilometrelerce uzağa taşınabilir.

Deniz kenarlarında havadaki polen yoğunluğu düşüktür gibi bir genelleme yapabiliriz. Yüksek binalar ile çevrelenmiş olan sokaklarda ise, bina yüzeyleri statik elektrikle yüklendiği için poleni çeker.

Hava kirliliğinin polen duyarlılığını arttırdığı bilinmektedir. Özellikle yoğun trafikli bölgelerde yaşayan kişilerde polen duyarlılığı daha kolay oluşur ve polen alerjisi daha sık gözlemlenir.

Bitkilerin Polen Zamanı

Her bitkinin polen zamanı farklıdır. Yapraklarını döken ve iğne yapraklı ağaçların polen zamanı ilkbahar mevsimiyken, ot ve çiçeklerin pek çoğu için bu zaman haziran temmuz aylarıdır, yabani otlar içinse yaz sonudur.

Polen Alerjisi

Polen Alerjisi

Polenlerden Korunma Yolları

Her an soluduğumuz havadaki polenlerden korunmak ne yazık ki ev akarlarından korunmaktan daha zor. Öncelikle hangi polenlere alerjik olduğunuzu öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Bunu öğrenmek için alerji polikliniklerinde uygulanan alerji testi ve çeşitli gerekli kan testlerini yaptırmanız yeterli.

Polen alerjiniz varsa polenlerine alerjiniz olan bitkilerden uzak durmanızı öneriyoruz.

Dışarıda çıkarken güneş gözlüğünüzü yanınızdan eksik etmeyin ve mümkünse eve döndüğünüzde güneş gözlüğünüzü bol suyla yıkayın.

Dışarı çıkıldığında saçlara polen yapışmaması açısından mutlaka şapka kullanmanızı öneririz. Eğer şapka kullanmayı tercih etmezseniz eve geldiğinizde yatmadan önce saçlarınızı yıkayarak saçınıza yapışmış polenlerden onu arındırabilirsiniz.

Eve geldiğinizde, dışarıda giydiğiniz kıyafetleri hemen, yatak odanız dışında değiştirmelisiniz.

Evinizde ve arabanızda polen filtreli klima kullanarak polenlerden büyük ölüde korunabilirsiniz. Evinizdeki polen düzeyi yüksekse hava temizleyicilerden de faydalanabilirsiniz.

Polenler, sabah erken saatlerde, sıcak ve kuru havalarda ve fırtınalı havalarda havada yoğun olarak bulunur. Mümkün olduğunca bu vakitlerde dışarı çıkmayın ve polenlere maruz kalmayın. Eğer dışarı çıkmanız şartsa ağız ve burun bölgenizi içine alan bir maske kullanmanız sizi polenlerden korumaya destek olacaktır.

Polen mevsiminde açık havada spordan kaçınmanız yerinde olacaktır. Ayrıca bu zamanlarda ağaçlık yerlere seyahatten ziyade deniz kenarlarının tercih edilmesinde fayda var.

Her Polen, Polen Alerjisi Sebebi Midir?

Her polenin alerjik hastalıklara sebebiyet verme potansiyeli birbirinden farklıdır. Bu durum, polenin boyutlarına, havada kalma süresine, havadaki polen miktarına ve alerjeniteye bağlıdır.

Polenler alerjik nezleye neden olabilirler.

Her maddenin alerjenitesi kimyasal yapısına göre değişiklik gösterir. Bir antijenin bir kişide antikor yapımını uyarabilme özelliğine alerjenite denir. Bir polen ne kadar çok antikor yapımını uyarıyor ise alerjenitesi o kadar yüksektir.

Polenlerin alerjiye sebep olması bir metreküp havada ortalama 25 ila 50 polen bulunmasına bağlıdır. Bir tek çam ağacı yılda 10 milyardan fazla polen üretebilir. Ancak, çam polenlerinin alerjenite değeri yüksek değildir buna bağlı olarak da alerjik hastalıklara sebep olma ihtimalleri düşüktür.

Her ne kadar halk arasında gösterişli ve rengarenk bitkilerin alerjiye daha çok neden oldukları zannedilse de selvi, kavak, söğüt, fındık, kayın, ıhlamur, çınar ve zeytin gibi ağaç polenlerinin; çayır polenlerinin; akkazayağı, kuzu kulağı gibi yabani ot polenlerinin ve arpa, yulaf, buğday, mısır ve çavdar gibi tahılların polenlerinin alerji yaratma ihtimalleri daha yüksektir.

Bazı polenler çok büyük boyutta oldukları için havada çok kısa süre kalır ve toprağa düşerler, bu nedenle hastalığa sebebiyet vermezler.

Bu yazımızdan arı poleninin faydaları konulu yazımıza geçebilir veya Polen kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Umutcan
    Bir türlü polen alerjisinden kurtulamıyorum. Bahar aylarında başıma bela oluyor.
  2. Orakci Blog
    Polenlerin bendeki etkisi; gözlerimin dipleri kaşınıyor, her bahar her yaz bu sıkıntıyı çekiyorum nefret ediyorum.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.