Arı Poleni Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Arı Poleni Nedir Tanıyalım

Arı poleni tarihteki en eski besin takviyelerinden biridir. Uzmanların adeta bir yaşam iksiri olarak tanımladıkları arı poleni, birçok hastalığın tedavisinde faydalanılan güçlü bir besin maddesidir. Çiçeğin erkek organ hücresine polen denir. Arılar çiçeklere konduklarında polen tozları arılara yapışır. Polen tozlarını salgıladıkları sıvı sayesinde ayak kısmında topak halinde biriktiren arılar arı polenini kovanlarına taşır ve yaşamlarını devam ettirmek için kullanır. İnsanlar da kovan girişlerine polen kapanı koyup arı polenini toplarlar ve arıların beslenmek için kullandıkları arı poleninden faydalanırlar.

Arı Poleninin İçeriği

22 çeşit aminoasit ve 27 çeşit madensel tuz, enzim, pigment, hormon, karbonhidrat ve ferment içeren arı poleni vitaminler bakımından da oldukça zengindir. A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B2, C, D ve E vitaminlerini içeren arı poleninin içerisinde kalsiyum, bakır, demir, sodyum, magnezyum ve silisyum da bulunur.

Arı Poleninin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Arıların beslenmek amacıyla kullandıkları arı poleni, insanlar için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Arı poleni özellikle güne başlarken kendini halsiz hisseden kişiler için iyi bir enerji deposudur. En doğal enerji kaynaklarından biridir, stresi azaltmada doğal ve sağlıklı bir şifa kaynağıdır.

Arı poleni kalp kasını güçlendirici etkiye sahiptir. İştah açıcı özelliği vardır. Öksürük, halsizlik, soğuk algınlığı ve göz kapağı iltihaplarına karşı etkilidir. Görme ve düşünme yetisini arttırdığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Arı Poleni

Arı Poleni

Arı Poleninin Sporcular Üzerindeki Etkileri

Vücuda verdiği enerji sayesinde sporla uğraşan kişilerin ihtiyacı olan ekstra gücü sağlar. Vücudu dinç ve zinde tutar. İçerdiği yoğun protein oranı sayesinde özellikle vücut geliştirme sporlarıyla uğraşan insanlar için güçlü bir takviyedir. Daha iyi etki göstermesi için sporcuların bu ürünü arı sütüyle birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler İçin

Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde arı poleninin destekleyici etkisi bulunur. Bu mucizevi arı ürünü özellikle tedavi aşamasında birçok uzman tarafından yardımcı besin takviyesi olarak verilmektedir.Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Arı poleninin faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için açken tüketilmesi tavsiye edilir. Polen kuru şekilde tüketilebileceği gibi süt, bal, meyve suyu gibi sıvı besinlerle karıştırılarak tüketilmesi de mümkündür. Günlük tüketim miktarını ortalama 35 gramı aşmayacak şekilde ayarlamak önemlidir. Güçlü bir besin maddesi olduğundan aşırı tüketimi metabolizmaya zarar verebilir.

Arı ürünlerine alerjisi bulunanların polen tüketmeleri sakıncalıdır. Hamile ve emziren annelerin poleni doktor kontrolünde almaları gerekir. 2 yaşından küçük çocuklar için de aynı durum geçerlidir.

Bu yazımızdan polen alerjisi konulu yazımıza geçebilir veya Polen kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. İshana
  Merhaba, polen ile ilgili olarak bazı sorularım olacak. Polenin evde saklama koşulları nelerdir? Ne kadar süre ile saklanabilir? Pişirilir mi?
  • Merhaba, Öncelikle sorunuz için teşekkür ederiz. Taze polen derin dondurucuda 1 yıla kadar saklanabilirken kurutulmuş polen oda sıcaklığında birkaç ay, buzdolabında 1 yıl, derin dondurucuda birkaç yıl saklanabilir. Yine de biz poleni buzdolabında muhafaza etmenizi öneririz. Polen, güneş ışığı almamalıdır; cam kavanozlarda, kuru ve karanlık odalarda saklanması önerilir. Tıpkı güneş ışığının polen için zararlı olduğu gibi poleni pişirmek de besin değerini öldürür.
 2. Esin Kayadan
  Arı poleni çok faydalı, ben de çocuklarıma yediriyorum. Yalnız sıcak sütle tüketmemek lazım besin değerini öldürmemek için.
 3. Abdullah Çankırılı
  Bravo güzel bir yazı olmuş, faydalı. Ben de sürekli kullanıyorum.
 4. Hüseyin
  Allahım ne kadar güzel şeyler yaratmış da biz kullanmasını bilmiyoruz. Bir kere daha bilinçlendim. Tam bir şaheser.
 5. Mert Öztürk
  Ramazan ayında bol bol tüketmek lazım sahurda.. Teşekkürler...
 6. Samsun Çilingir
  Merhaba Ballı Soprano, benim amcamın polen alerjisi var, alakasız bir konu olacak ama bu alerjiyi bu polenle çözebilir miyiz veya ne yapmak gerekiyor?
  • Ballı Soprano
   Merhaba Samsun Çilingir, öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkür ederiz. Polene alerjisi olan kişilerin polen tüketmesini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Doktor gözetiminde alerji testi yaptırılmasında fayda var. Sevgiler.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.