Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir Öğrenelim

Pekmez üzüm, kuşburnu gibi tatlı meyvelerin veya şeker pancarı gibi şekere dönüşebilecek tarım ürünlerinin ezilip kaynatılması ile yapılan, Anadolu’ya özgü, yoğun, tatlı bir şuruptur.

Türkiye, üzüm çeşitliliği ve üretimi bakımından oldukça zengindir; dolayısıyla pekmez üretiminde de başarılı seviyelere ulaşmıştır. Pekmez en çok üzümden üretilir, bununla beraber dut, erik, incir, hurma ve keçiboynuzu gibi şekerli meyvelerden de üretilen çeşitleri mevcuttur.

Pekmez yüksek oranda şeker içerir, iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır, iştah açar. Enerji deposu üzüm pekmezinin içinde doğal olarak bulunan glikoz ve fruktoz, vücutta hemen emilerek kana karışır ve enerjiye dönüşür.

Kalori bakımından 200 gram pekmez, 1150 gram süte, 350 gram ete veya 300 gram ekmeğe eşdeğerdir.

Pekmez, anne sütünden sonra aminoasit dengesi en iyi besinlerden biri olmasının yanında çok çeşitli vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır. Gebelikte anne adayları ve bebek gelişimi için oldukça yararlı bir besindir. İçerdiği yüksek orandaki şeker sebebiyle, bebeklere mutlaka doktor kontrolünde pekmez verilmelidir.
Mide, bağırsaklar ve böbrekler üzerinde olumlu etkileri olan pekmez, kan dolaşımını kolaylaştırır, damar sertliğini gidermede etkilidir.

Her gün alacağınız 2 çay kaşığı pekmez, vücudunuzun günlük kalsiyum, potasyum, demir, manganez, bakır ve magnezyum ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Pekmez ayrıca selenyum ve B6 vitamini kaynağıdır.

Günümüzde kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan pekmezin asırlar öncesine, Osmanlı mutfağına dayanan bir geçmişi bulunuyor. Pekmez tek olarak veya tahin ile kahvaltılarımızı renklendirirken pek çok geleneksel tatlının da ana malzemelerindendir. Örneğin Osmanlı mutfağının vazgeçilmez geleneksel tatlısı helvanın başlıca malzemelerindendir. Tatlandırıcı olarak şeker yerine mümkün olduğunca pekmez kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Pekmezi tek olarak tüketebileceğiniz gibi; doğal tatlandırıcı özelliği sayesinde de süt, çay, kahvaltılık gevrekler ve tatlılarda şeker yerine kullanabilirsiniz.

Pekmezi ısıtmadan kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin muhallebiye pekmez katacaksanız, muhallebiyi pişirin ve soğumasını bekleyin, soğuduğunda pekmezi ekleyin.

Pekmezin faydaları saymakla bitmez. Örnek vermek gerekirse, pekmez, ani sıcaklık düşüşlerinde vücudun sıcaklık dengesini korumak için faydalanabileceğiniz bir besin kaynağıdır. Özellikle soğuk kış aylarında kendinizi soğuğa ve soğuk algınlığına karşı korumak için pekmez tüketmenizde fayda var.

Pekmezin Faydaları

Pekmezin Faydaları

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Koyu renkli ve kıvamlı, besleyici bir gıda maddesi olan pekmezin faydaları arasında iştahımızı açması, kan yapııcı özelliği ve vücudumuza enerji vermesi en yaygın bilinen özelliklerindendir. Şimdi de diğer faydalarına göz atalım:

 • Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.
 • İltihap ve balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Özellikle keçiboynuzu pekmezi, ağız içi yaraların tedavisinde etkilidir.
 • Kan dolaşımını düzenler ve damar sertliğinin oluşumunu engeller.
 • Çocukların ve bebeklerin beyinlerinin gelişimine yardımcı olur.
 • Anne sütünden sonra en fazla aminoasit içeren besinlerdendir.
 • İçerdiği yüksek orandaki kalsiyum ile kemik erimesini önler.
 • İçeriğindeki yüksek orandaki antioksidan sayesinde vücudu kansere ve kalp hastalıklarına karşı korur.
 • İçerdiği yüksek oranda demir sayesinde kansızlığı giderir. Kansızlık durumunda kullanılması, demir depolarının dolmasını sağlar.
 • Pekmezden mide ve bağırsak hastalıklarını iyileştirmede faydalanılır.
 • Kabızlığın tedavisinde etkilidir.
 • Saçları yumuşatır, saçların sağlıklı şekilde uzamasını sağlar.

Bu yazımızdan Pekmez kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. orakci blog
  Vay be bayağı faydası varmış hocam, bu kadar bilgim yoktu pekmez hakkında. Bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim hocam.
 2. Mehmet Taşkın
  Eskiden annem kola istediğim zaman pekmezli su karıştırıp verirdi. Ben de inanırdım. İyi ki de yapmış faydasını gördük, küçük yaşta kola içmedik. Gerçekten çok faydalı ama çocuklarımız sevmiyor, sevmesi için de su ile karıştırılıp alıştırılabilir aslında. Teşekkürler yazı için hocam eline sağlık.
 3. Sevda
  Her şey bir kenara, sizlere bizzat yaşadığım bir olayı anlatmak isterim. Kan seviyemde sürekli düşme oluyordu yıllar evvel. Doktorlar ilaç veriyordu kan seviyesi normal oluyordu ama belli bir zaman sonra vücut yine kan seviyesini koruyamıyordu. Yaklaşık 6-7 ay ilaçlı dönem 7 ay da ilaçsız dönem olmak üzere 2 yıl kadar zaman geçti. Sonra annem köyden bir şekilde bir tanıdığı aracılığı ile temin ettiği dut pekmezini içirdi bana. Her sabah aç karnına iki yemek kaşığı, bir de yatmadan önce 1-2 yemek kaşığı içtim. O kış hiç üşümedim ve bir daha kan seviyem hiç düşmedi. Herkese tavsiye ederim. Her zaman en sağlıklısı en doğal olanıdır.
 4. Arzu Uzun
  Özellikle 7 yaşındaki kızım için bol bol kullanıyorum. Özellikle annelere tavsiye ederim. Kurabiyelerinizde de kullanabilirsiniz.
 5. Zerenito
  Çocukluğumdan beri her kış hasta olmamamın sebebi olan pekmez gerçekten doğal olarak vücudun ihtiyacı olan dengeyi sağlıyor. Bunun da sahtesini çıkarmazlar umarım.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.