Pancar Pekmezi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pancar Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kahvaltılarımızı süsleyen pekmezin bir çeşidi de pancar pekmezi olarak bilinir. Şeker pancarından yapılan ve geleneksel Türk mutfağında önemli bir yeri olan pancar pekmezinin günümüzde çok bilinmediği bir gerçek. Öyleyse gelin pancar pekmezini biraz daha yakından tanıyalım.

Pancar Pekmezi İçeriği

Vücuda dinçlik veren bu kuvvetli pekmez çeşidinde folik asit, mangan, demir, potasyum ve magnezyum gibi değerli minareller bulunur. Kanserle savaşta kullanılan bir takviye besin olan ve pek çok derde deva durumundaki pancar pekmezinin içeriğinde bulunan demir, kansızlık tedavisinde önemlidir.Ülkemizde Nerelerde Pancar Pekmezi Üretilir?

Pancar pekmezi ülkemizde yoğun olarak Trakya bölgesinde üretilir. Genelde sonbahar sonu ve kış başında üretimi gerçekleştirilir. Zinde ve sağlıklı kalmak için özellikle kışın tüketilmesi tavsiye edilen besinlerdendir.Pancar Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Doğal şeker pancarı kullanılarak üretilen pancar pekmezinin de elma, dut, üzüm gibi diğer pekmez çeşitlerinde olduğu gibi temel faydalarından biri kan yapıcı özellikte olması ve iyi bir demir kaynağı olmasıdır. Vücudun direncini arttıran pancar pekmezinin, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu yapıda olduğu bilinmektedir. Vücuda enerji sağlayan bu pekmez, mide ve bağırsakları güçlendirerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına destek olur. Ayrıca mide ekşimelerine iyi geldiği ve hazmı kolaylaştırdığı da bilinen faydaları arasındadır.

Pancar pekmezi, tansiyonu dengeleme özelliğine sahiptir. Kalp hastalıklarına karşı takviye besin olarak tavsiye edilen bu pekmez çeşidinin ilik hareketlerini hızlandırdığı bilinmektedir. Tüketildiğinde vücudu sıcak tutar, halsizlik ve zayıflık şikayeti olanlara önerilen bir pekmez çeşididir.

Pancar Pekmezi

Pancar Pekmezi

Pancar Pekmezinin Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

Pancar pekmezi, aşırı tüketilmesi durumunda böbrekleri yorabilir. Özellikle böbrek hastaları bu besini doktor gözetiminde tüketmelidir. Buna ek olarak hamile ve bebek emziren annelerin de bu pekmezi doktor kontrolünde tüketmeleri ve aşırıya kaçmamaları gerekmektedir.

Pancar Pekmezi Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle şeker pancarlarının kabuğu soyulur ve parçalara ayrılır. Bu işlemi gerçekleştirmekte zorlanırsanız, pancarı kıyma makinesinde çektirmenizi öneririz. Parçalanmış olan pancarlar bir kazanın içine yerleştirilir. Pancarlar kazanın yarısını dolduracak şekilde yerleştirildikten sonra üzerlerini biraz geçecek şekilde su eklenerek kaynatılmaya başlanır. Kazandaki pancar ortalama 3 – 3.5 saat kaynatıldıktan sonra yumuşamış olan pancarlar sudan süzülerek çıkartılır. Bunun sonrasında şırasından suyu çıkartılarak tekrar ara ara karıştırılarak kaynatılır. Bu sırada oluşan köpükleri arada bir almak gerekir. Kaynayan pekmezin rengi kırmızıdan sarıya döndüğünde olmuş demektir. Hazırlanmış olan pekmez, bir süre bekletilir, sonrasında serin bir yerde sakalanarak servise hazır hale getirilir.

Bu yazımızdan hurma pekmezi konulu yazımıza geçebilir veya Pekmez kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Dündar Hasım
  Evet biliyordum bu pekmezi, geleneksel bir pekmez çeşidimiz. En çok da Trakya'da yaparlar bunu.
 2. Orakci Blog
  Pancar pekmezini de ilk defa duydum valla :D Gerçekten çok güzel bilgiler veriyorsunuz hocam ellerinize sağlık.
 3. Murat Erdoğan
  İç Anadolu'da yaşıyorum her yer pancar, o zaman bu sonbaharda yapalım tadına bakalım bi' :)
 4. keyifle.net
  Anadolu'nun hemen hemen her yöresinde farklı bir meyveden pekmezler, şekerlemeler, yemekler üretiliyor. Anadolu'nun medeniyetlerin beşiği olmasının sebeplerinden birisi de bu galiba.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.