Elma Pekmezi Nedir? Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Elma Pekmezi İle Gençleşin

Elma pekmezi, içeriğinde bulundurduğu güçlü antioksidanlar sayesinde cildi güzelleştirme ve gençleştirme özelliği olan bir pekmez çeşididir. Adından da anlaşıldığı gibi elmadan yapılmaktadır.

Pekmeze tadını veren elma lezzetli olursa pekmezin de lezzetli olacağı unutulmamalıdır. Elma mevsimi kış, ilkbahar ve bazı çeşitleri için de yazdır. Bu pekmez çeşidi ülkemizde yoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarında üretilir. Bu yazımızda elma pekmezinin faydalarından ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Elma Pekmezinin İnsan Vücuduna Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Elma pekmezi cildi güzelleştirir. Pekmezin faydalarından bahsederken değinmiş olduğumuz gibi bütün pekmez türlerinin ortak özelliği olan kan yapma özelliği elma pekmezi için de geçerlidir.
Elma pekmezinin içeriğindeki antioksidanlar erken yaşlanmayı önleyici etkiye sahiptir. Cildi yeniler, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Bunlara ek olarak kolesterolü düşürücü etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Ayrıca sindirim sistemini dengeleyici özelliği vardır. Tansiyon düşürücü ve stres azaltıcı etkileri de saptanmıştır.

Elma Pekmezinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Elma pekmezinin aşırı tüketilmesi tavsiye edilmez. İçeriğindeki yüksek şeker oranı sebebiyşe aşırı tüketimi, karaciğerde yağlanma, böbrek rahatsızlığı gibi vücutta çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle özellikle çocuklara günde bir çorba kaşığından fazla verilmemesi önerilir. Ayrıca yapımı sırasında gereğinden fazla kaynatılması kanser riskini beraberinde getirebilir. Yanık gıdaların kanserojen olduğunu bu vesileyle hatırlatmış olalım.

Elma Pekmezi

Elma Pekmezi

Elma Pekmezi Nasıl Yapılır?

Elma pekmezi yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken, elmaları bol suyla iyice yıkayıp temizlemektir. Elmalar, yıkandıktan sonra büyük bir tencerenin içine alınır ve elmaların üzerine elmaları bir parmak geçecek kadar su eklenir. Ortalama yarım saat kaynatılarak elmaların yumuşaması sağlanır. Daha sonra yumuşayan elmalar temiz büyük bir bez torba veya çuvalın içine konur ve suları süzülür. Süzülen bu su tekrar tencereye alınır, kaynatılmaya devam edilir. Kaynatma işlemine yaklaşık 5-6 saat devam edilir. Kaynatma sonunda elde edilen rengi dönmüş sıvı elma pekmezidir. Hazırlanmış olan pekmez, soğuduğunda tüketilmeye hazır hale gelmiş demektir.

Bu yazımızdan hurma pekmezi konulu yazımıza geçebilir veya Pekmez kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Ayten Köklüce
    Ay Allahım bir yaşıma daha girdim, elma pekmezi de mi varmış????? Şoktayım walla :)
  2. Erman Erdaim
    Elma pekmezini hep tüketiriz evde, yalnız gençleştirme özelliğini okuduğum çok iyi oldu :) Artık bir fazla tüketirim.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.