Dut Pekmezi Nedir, Nasıl Yapılır? Diğer Pekmezlerden Farkı Nedir?

Pekmez Çeşitlerinden Dut Pekmezi Hakkında Detaylı Bilgi

Dut pekmezi dut meyvesinden yapılan bir pekmez çeşididir. Dut ezilerek elde edilen şıra denilen sıvı katı karışımının kaynatılması sonucu üretilen bir pekmezdir. Doğal şifa kaynağı balda ve diğer pekmez türlerinde olduğu gibi dut pekmezinin de vücuda faydaları saymakla bitmez.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Dut pekmezinin vücuda en büyük faydası bağışıklık sistemini düzenleyici bir etkiye sahip olmasıdır. Özellikle bağışıklık sisteminde sorun yaşayanların sıkça tüketmesi gereken dut pekmezi doğal bir şifa kaynağıdır dersek yanlış bir bilgi vermiş olmayız. Karaciğer hastalıklarına da iyi gelen bu pekmez, sabah aç karnına tüketildiğinde vücudun enerji ihtiyacını karşıladığı gibi kemik yapısına da katkı sağlar. Düzenli tüketildiğinde kalp ritmini düzenler ve kalp krizi riskine karşı vücudu korur.Ev Yapımı Dut Pekmezi

Üzüm pekmezinde olduğu gibi ev yapımı dut pekmezlerinin de en önemli özelliği istenilen kıvamda yapılabilmesidir. Kendi damak tadınıza göre evinizde kaynatacağınız bir dut pekmezi kaliteli dutlardan yapılmışsa damak tadınıza en uygun tadı verecektir.

Dut Pekmezi

Dut Pekmezi

Karadut Pekmezi

Ülkemizde özellikle Karadeniz’in doğusundaki karadutlardan yapılan bir pekmez çeşididir. Doğal olduğu için tüketilmesi özellikle önerilen bir pekmez çeşididir. Sabah aç karnına bir kaşık tüketildiğinde gün boyu bağışıklık sistemini düzenler ve korur.

Dut Pekmezinin Diğer Pekmezlerden Farkı

Özellikle kış aylarında kahvaltıların vazgeçilmezi olan pekmez çeşitlerinden dut pekmezinin duttan yapıldığını hatırlayalım. Pekmezleri hammadde içeriklerine göre katı ve sıvı pekmez olarak ikiye ayırabiliriz. Dut pekmezinde de durum aynıdır; az kaynatılırsa sıvı, çok kaynatılırsa katı pekmez olacaktır. Elbette gelişmiş teknik imkanlar kullanılarak kaliteli pekmez üretmek mümkündür.

Dut pekmezinin çocuklarda görülebilen pamukçuk hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca bu pekmez çeşidi, gargara yapıldığında ağız ve boğaz hastalıklarına da iyi gelir.

Vücudunuzun Sağlık Dolu Dostu

Doğal olarak yapılmış bir dut pekmezi vücudunuzun en büyük dostlarından biridir. Vücuda olan yararı saymakla bitmeyen dut pekmezinin midenizi ve sindirim sisteminizi koruyup düzenlediği kanıtlanmış durumdadır. Sağlığınızın dostu şifa kaynağı bu faydalı besini sofralarınızdan eksik etmemenizde fayda var.

Bu yazımızdan Pekmez kategorimize geri dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Mustafa İskender
  Üzüm pekmezini biliyordum da bundan haberim yoktu. Mis gibi dutlardan ne de güzel olur o pekmez...
 2. Orakci Blog
  Hocam çok güzel faydalı bilgiler gerçekten, ellerinize sağlık.
 3. Tahsin KARABAYIR
  Pekmeeeez yenmez mi :D Bayılırımm... Ama yapma işi pek bana göre değil... Yapanın ellerine sağlık :D
 4. Hasan Güney
  Dut pekmezi bence en kaliteli ve besleyici olan. Bir de harnıp pekmezini denemenizi öneririm gerçekten harika...

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.