Kars Kaşarı

Kars Kaşarı ve Tarihçesi

Kars Kaşarı bir çeşit İsviçre gravyer peyniridir. Tarihi Kars’ın 1878’ten 1918’e kadar 40 yıl işgal altında kaldığı zamanlara kadar uzanır.

Kars, Osmanlı – Rus Savaşı sonrası Çarlık Rusyası egemenliğine geçince Kafkasya’dan Kars’a değişik etnik gruplar yerleştirilmiştir. Bu gruplardan Rusça konuşan ve zirai tekniklerde, süt ve süt ürünlerinde oldukça uzmanlaşmış olan Ortodoks Molokanlar, bitki örtüsü zengin ve mandıra yapımı için uygun Kars köylerinde uzun yıllar yaşamış ve Kars gravyer peyniri üretiminde öncü olmuşlardır.

İsviçreli peynir imalatçılarının girişimiyle, 1850 sonrası Kafkaslar’da ve 1880 sonrası Kars köylerinde gravyer peyniri imalathaneleri kurulmuştur. Bu imalathanelere Rusça’da imalathane anlamına gelen “zavot” adı verilmekteydi, daha sonra civar köylerden peynir üretiminin en aktif yapıldığı köye de bu isim verildi.Rusya’dan Tiflis ve Sarıkamış’a dek uzanan atlı tramvay yolu, mandıraların bulunduğu bu bölgeden geçiyordu ve bölge, bir istasyon ve konaklama merkezi görevi de görüyordu. Bu gelişmeler sayesinde bölgeye yerleşim arttı ve bölge peynircilik konusunda devrin en ileri bölgelerinden biri haline geldi.

1917’de Molokanlar Kars’tan ayrılmaya başlamış, İsviçreli peynir imalatçıları da Tiflis’e yerleşmeye başlamıştır. Sonrasındaki 3 yıl boyunca bu bölgeye Kafkasya’dan Türkmen, Kürt ve Gürcü gruplar yerleştirilmiştir. Bunlardan geldikleri yörelerde İsviçreli ustalardan Kars kaşarı da diyebileceğimiz gravyer peyniri üretimini öğrenmiş olanlar Kars bölgesinde başlayan gravyer üretiminde usta olarak çalışmaya başlamışlardır.

Kars Kaşarı

Kars Kaşarı

Kars Kaşarının Muhteviyatı

Kendine özgü bir lezzeti, aroması ve görünümü olan Kars kaşarı, lezzetini Kars’ın yüksek rakımlı yaylalarında otlayan ineklerin sütünden alır. Yapımı büyük emek isteyen doğal Kars kaşarı, yüzde yüz yağlı inek sütünden yapılır. Diğer çoğu peynir gibi toz ya da sıvı maya ile değil, tabii maya ile mayalanır. Tabii maya, oğlak, kuzu veya buzağının işkembesinin bağırsak ile birleştiği kısımdaki kıtna denilen parçasından elde edilir.

Kars Kaşarı çok çeşitli dağ bitkilerinin aromasını bünyesinde barındırır. Kars’ta bulunan geniş ve geniş bitki örtüsüne sahip zengin yaylalar, halkın çoğunluğunun geçim kaynağının hayvancılık olması için bir zemin oluşturmuştur. Bu durum da, Kars’ta bu peynirin üretimini arttırmıştır. Peynirin yapımında kullanılan süt, hayvanların otlaklarda otlamasıyla sonrası elde edilen süttür. Bu nedenle Kars Kaşarı mevsimlik üretilmektedir. Çünkü hayvanların dışarıda otlatılması Kars kaşarı üretiminde önem taşımaktadır.

Kars kaşarının içeriğinde karbonhidrat, protein, yağ, sodyum, potasyum, kalsiyum, A vitamini ve az miktarda demir bulunur.

Kars kaşarının aroması ve lezzeti diğer kaşarlara göre oldukça farklıdır. Kesitinde bulunan delikler ve kendine has tereyağımsı görüntüsü Kars kaşarına albeni katar.

Kars kaşarı genelde tekerlek şeklinde yapılmaktadır. Bir kilogram Kars kaşarı elde etmek için 11-12 kilogram süt, 50 kilogramlık bir teker peynir elde etmek içinse yaklaşık 600 kilogram süt işlemek gerekir.

İyi bir gravyer peynirinin kabuğunun ince ancak dayanıklı olması, peynire vurulduğunda ses çıkması, kesildiği zaman sarı renkli olması ve deliklerinin kesitin her yerine homojen dağılmış olması gerekir.

Kars Kaşarı beyaz peynire kıyasla daha kalorilidir. İnce bir dilim Kars Kaşarı yaklaşık 38 kcal.dir.

Bu yazımızdan Kaşar Peyniri kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Türkan Çevik
  Şahane! En sevdigim peynir çeşidi. 💕💖
 2. Ali Evdi
  Yazınız çok faydalı, teşekkür ederiz.
 3. Orakci Blog
  En sevdiğim peynir türüdür hocam ya. Kaşar peyniri, bir de erzincan peyniri var, on numara beş yıldız.
 4. Seydi Altındağlı
  Vay be, okurken insanın ağzı sulanıyor. Çok lezzetli bir yazı olmuş, daha önce denememiştim, mutlaka deneyeceğim.
 5. WBC Blog
  Normalde yani kahvaltıda pek fazla yemem. Tostta olursa da vazgeçmem =) Ama gayet lezzetli... Teşekkürler.
 6. Cansu
  Kaşar Türkiye'de sadece Kars ilinde mi yapılıyor? Yoksa Kars peynirleri dünyaca bilindiği için mi sadece Kars ili geçiyor makalede? Bu arada benim de en sevdiğim peynir çeşididir.
  • Merhaba, kaşar sadece Kars'ta üretilmiyor ancak makale Kars kaşarı üzerine olduğu için makalede bu şekilde geçiyor ;)
 7. Efe İnce
  Belki de en çok tercih edilen ve en çok bilinen peynir çeşididir. Ben de şahsen en çok kaşar peynirini severim, hem kahvaltılık hem pizza , tost gibi atıştırmalıklarda öff süper :)
 8. İzmir Rehberi
  Daha önce tatmadığım bir peynir. Bu yazıdan sonra çok merak ettim.
 9. İsacotur
  Kars kaşarının bir savaş sonrası ortaya çıkması çok ilginç doğrusu, savaşın sonucunda artı olarak sayılacak şeylerden birisi de kars kaşarı olsa gerek.
 10. Hüseyin Bahar
  Merhaba yazı güzelmiş tebrik ederim. Kaşarı seviyorum ama Kars kaşarı her yerde bulunamıyor tabi. Üstelik daha kıymetli, bu tip doğal ürünleri tanıttığınız için teşekkürler & sevgiler.
 11. Sami Aydoğdu
  Kars kaşarı, savaşan bir toplumun mücadelesi sonrası kendine özgü bir yapıyla soframıza misafir oldu, bazıları için itici gibi gelse de benim vazgeçilmezim...
 12. İshana
  Uzun yıllar Kars ve çevresinde görev yaptım. Oldukça lezzetli ve oldukça ekonomik. Bu arada birçok ülkenin milli peyniri ile de rekabet edebilir bir aroması var. Yemediyseniz mutlaka deneyin.
 13. Furkan
  Kaşarın en eskisini yemek lazım, gerçekten çok güzel oluyor tadı.
 14. Bora Özbek
  Çok faydalı ve oldukça bilgilendirici bir makale olmuş, elinize sağlık.
 15. Mehmet Taşkın
  Karslı bir arkadaşım sayesinde üniversitede okurken öğrenci yurdunda yemiştim. Diğer kaşar peynirlerine nazaran daha farklı bir kokusu ve tadı var. İstanbul'da bunun gibi peyniri bulamadım. Ne kadar Kars kaşarı deseler de o tat yok. Kars'a götürecekler illa :) Yazı için teşekkürler, bilgilendirici güzel yazı olmuş. Emeğinize sağlık.
 16. Oğuzhan Kara
  Kars kaşarı oldukça güzel ve ülkemizi temsil eden bir yemek. Bence oldukça ekonomik. Yemediyseniz mutlaka yemelisiniz.
 17. Evren Seyhan
  En meşhuru Kars olarak bilinir. Sebebi de bellidir aslında, sakın ola marketten aldığınız kaşarlarla karıştırmayın.
 18. Fakir
  Abi ben her zaman şunu bilirim doğunun hayvanının eti ve sütü her zaman en iyisidir. Kars peynirinden yeme fırsatım oldu hem de kendi yerinde Kars'ta. Herkese nasip eder inşallah, böyle bir tat yok. Marketten aldığınız peynire peynir demezsiniz.
 19. Rahman
  Kars'a gittiğimde öğrendim Kars'ın meşhur kaşar peynirini, ilk olarak da orada tattım. Gerçekten mükemmel yapıyorlar.
 20. Mustafa Dinç
  Gerçekten her şeyi yerinde yemek en doğru olanı. Siz de Kars kaşarını Kars'a uğradığınızda yemelisiniz.
 21. MERT ÇALIŞKAN
  Tost dediğin kaşarla yenir, o da Ballı Soprano'dan alınır.
 22. Ömür Işık
  Kaşar deyince zaten ilk olarak hemen akla Kars kaşarı geliyor ama bilen var bilmeyen var, iyi olmuş o açıdan bu detayda açıklamanız.
 23. Steam Rehberi
  Hiç yemek nasip olmadı, marketlerde falan satılanlar da hakiki değil.
 24. Fırat
  Ne zaman yazınızı okusam zevkle okuyorum. Yazı için teşekkürler.
 25. Bilen Cevaplasın
  Ben de diyorum Kars kaşarını bu kadar ünlü yapan ne. Hem tarihçesi hem yapılışı hem de kullanılan malzemenin kalitesiymiş. Çok faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık.
 26. keyifle.net
  Iğdır'da da kaşar oldukça güzel üretiliyor. Kesinlikle her evde mutlaka yenilmesi gereeken, denenmesi gereken bir lezzet.
 27. Özgür
  Kars kaşarı denilen peynir, aslında Kars'ta üretilen gravyerdir. Kilosu 90 liradan başlar. Kilosu 50 liraya aldığınız peynir Kars kaşarı değildir, sıradan kaşar peyniridir. Kars'ta üretilen hakiki Kars gravyeri, İstanbul'un en küçük ilçesine bile yetmez.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.