Zencefilli Bal Nasıl Yapılır? Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Zencefilli Bal Hazırlanışı ve Faydaları

Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte veya mevsim geçişlerinde ani sıcaklık değişimleriyle birçok insanda grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar baş göstermeye başlar. Özellikle çocuklar hava değişimlerinden daha çabuk etkilenir. Pekiyi, zencefilli bal ile kendinizi ve çocuğunuzu hastalıklara karşı korumaya almaya ne dersiniz?

Zencefili Tanımakla Başlayalım

Öncelikle zencefilden biraz bahsedelim. Zencefil bitkisi daha çok Uzakdoğu ülkelerinde yetiştirilmektedir. Zencefilin içeriğinde zingiberen içerikli ve eterli uçucu yağ, gingerol, zingiberol ve shogol gibi bileşenler bulunur. Direkt olarak tüketilmesi midede sorunlara yol açabilir. Zencefilin hazmı ve direkt tüketimi zor olduğundan daha çok çay, süt, bal gibi ürünlere az miktarda karıştırılarak kullanılması uygundur.

Zencefilli Balın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Zencefilli bal grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı vücudu korumada etkilidir. Ayrıca kanı sulandırma, damarları açma özelliği vardır. Beyin için oldukça faydalı doğal bir şifa kaynağı olup hafızayı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Sindirim sistemini dengeler, vücuda enerji verir. Ayrıca hamilelere ve yeni doğum yapmış annelere de önerilmektedir. Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.Zencefilli Bal Kimler İçin Uygundur?

Zencefilli balın yetişkinler tarafından kullanımı uygunken çocuklarda aşırıya kaçmadan kullanılması tavsiye edilmektedir. Elbette arıya, polene, bala, zencefile alerjisi olan kişilerin bu karışımı tüketmesi uygun değildir. Ayrıca zencefilin tansiyon ilacı ile birlikte alınmaması tavsiye edilir.

Zencefilli bal, öksürük ve boğaz ağrısı gibi problemler yaşayan kişiler için bir şifa kaynağıdır. Şunu da belirtmeden geçmeyelim, zencefilli bal tüketmeniz için boğaz ağrısı ya da öksürükten muzdarip olmanız şart değil. Arıların mucizevi eseri hakiki bal, zencefil ve limon kullanarak hazırlayacağınız bu karışım, vücudunuzu dinç tutmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, dolayısıyla kapıdaki hastalıklara karşı kendinizi korumaya almak için düzenli olarak alabileceğiniz bir iksir gibidir.

Zencefilli Bal

Zencefilli Bal

Zencefilli Bal Tarifi

Zencefilli bal hazırlamak için gereken malzemeler bir adet taze zencefil, dilediğiniz kadar bal ve bir adet limon. Öncelikle zencefil sebze soyucu ile soyulur ve sonrasında minik parçalara ayrılır veya rendelenir. Zencefili rendelemede zorluk yaşarsanız önce dondurup sonra rendelemeyi deneyebilirsiniz. Limonu da kabuklarını soymadan doğrayın ve bu ikisini bir kavanozda karıştırın. Üzerine dilediğiniz miktarda bal dökün ve tekrar karıştırın. Sonrasında kavanozun ağzını sıkıca kapatıp karışımınızı buzdolabında saklayın ve tüketmek istediğinizde dilerseniz direkt olarak dilerseniz de bir su bardağına bir yemek kaşığı koyup üzerine sıcak su eklemek suretiyle tüketin. Afiyet ve şifa olsun.

Bu yazımızdan siyah turp bal karışımı konulu yazımıza geçerek siyah turp bal karışımı nasıl hazırlanır öğrenebilir veya Bal kategorimize dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

 1. Emrah KARALI
  Çok faydalı bilgiler vermişsiniz. Teşekkür ederim...
 2. Gülen Turan
  Yoğunluğun arasında nefes almak gibi yazdıklarınız 😊 Faydalı bilgiler... Kutluyorum... Her şey gönlünüzce olsun 🙏🙏👼 Sevgiler 😍
 3. Orakcı Blog
  Özellikle öksürük için çok iyi geliyor, daha önce denedim ve gerçekten işe yarıyor tavsiye ederim.
 4. Hercai Gülden
  Bıktım artık gripten öksürükten bu kış. Bir de bunu deneyelim bakalım.
 5. Cengiz Güler
  Zencefilli balı çok severim ben de. Özellikle kışın soğuk algınlığı için tam bir şifa kaynağı oluyor.
 6. Oktay Çetintaş
  Vallahi bu günlerde ben de hastayım, zencefilli bal içtim öksürüğüm kalmadı teşekkürler Ballı Soprano.
 7. Karga
  Ballı zencefil özellikle öksürüğe çok iyi gelir. Bilgiler için teşekkürler...
 8. İshana
  Zencefilli bal evimizin vazgeçilmezlerinden. Özellikle kışın daha bir yoğun kullanmaktayız. Kızım ve oğlum için balgam söktürücü olarak kullanmakla birlikte, yoğun geçen günün ardından boğazımızı dinlendirmek ve temizlemek için biz de kullanıyoruz.
 9. Ceyda
  Ne zaman başımız sıkışsa ballı zencefilli süt :)
 10. Asansör Perdesi
  Annelerimizin favori ilacı zenfelli bal, binlerce ilaçtan çok daha faydalı bence.
 11. Ailedergisi
  Öksürüğe birebir zencefilli bal, öksürük şuruplarından kat kat daha etkili bence 👌

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.