Siyah Turp Bal İkilisinin Mucizevi Faydalarını Okuyun

Siyah Turp Bal Karışımı

Bu yazımızda size siyah turp bal karışımının nasıl hazırlandığını ve bu ikilinin mucizevi faydalarını anlatacağız. Siyah turp bal ile karıştırıldığında birçok sağlık problemine iyi gelebilmektedir. Siyah turp bal karışımıyla özellikle öksürüğü azaltmak mümkün olabiliyor. Daha çok kış aylarında çocuklar için müthiş bir vitamin deposu konumunda olan bu karışımı her yaştan insan kullanabilir.

Siyah Turp Nasıl Bir Bitki Kısaca Göz Atalım

Karışımı anlatmadan önce, kısaca siyah turptan bahsedelim. Siyah turp, ülkemizde ılıman iklime sahip yerlerde, yoğunlukla Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilir. Sağlık deposu siyah turp, kara turp olarak da bilinir.

40 ila 100 cm boylarında bir bitki olan siyah turpun gövdesi tüysüz ve yuvarlaktır. Bir veya iki yıllık bir bitki olan siyah turp, bir çeşit kültür bitkisidir. Tarihte II.Ramses tarafından piramitleri inşa eden işçilere sağlıklı ve dinç kalmaları için sarımsak ve soğanın yanında verildiği bilinmektedir.Siyah Turp Bal Karışımının Faydaları Nelerdir?

Bu ikili bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun, maruz kaldığı zararlı bakteri ve virüslerden korunmasına yardımcı olur. Grip, nezle ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğe karşı bir savunma mekanizması oluşturmada kullanılır. Kanserle mücadelede takviye besin olarak kullanılabilir; damar hastalıklarına ve romatizmal rahatsızlıklara karşı etkilidir. Ayrıca siyah turp bal karışımından diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinde de faydalanılır.

Siyah turp bal ikilisinden elde edilen su kanı temizler, akciğeri güçlendirir, hazmı kolaylaştırır ve kan yapar. İdrar söktürücü özelliği vardır, ayrıca sindirimi hızlandırdığı bilinmektedir. Egzamaya iyi gelen siyah bal turp karışımı, astım hastalarının solunumunu düzene sokmada yardımcıdır.

İçeriğindeki Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?

Bu karışımın içeriğinde bol miktarda A, B1, B2, B6, C ve K vitaminleri ile raphanol ve raphanin bulunur. Karışım ayrıca zengin liflerle beraber kalsiyum, demir, bakır, potasyum, fosfor ve selenyum içerir.

Siyah Turp Bal

Siyah Turp Bal

Siyah Turp Bal Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Siyah turp bal karışımının hazırlanışı oldukça kolay. Öncelikle turpun kök kısmı, turpun altı tabağa oturtulabilmesi için düz kalacak şekilde kesilir. Sonrasında tepe kısmı da alınıp turp, içi çukur olacak şekilde oyulur. Oyulmuş olan kısma içini dolduracak şekilde bal konur. İçi bal dolu siyah turp bir kaseye oturtulur, birkaç saat ballı turp suyunun kaseye süzülmesi beklenir. Bu sıvı kaseye süzüldüğünde karışımınız hazır demektir. Şifa olsun.

Kimlerin Bu Karışımı Kullanması Tavsiye Edilmez

Bu karışımın da çoğu besin maddesinin fazla tüketiminin zararlı olduğu gibi aşırı tüketildiğinde çeşitli yan etkileri vardır. Karışımın fazla tüketilmesi durumunda sindirim sisteminde tahrişlere sebep olabilir. Hamilelerin ve emziren annelerin bu karışımı kullanmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Ayrıca, safta taşı problemi yaşayan tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez.

Bu yazımızdan balın cilde faydaları konulu yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

 1. Eren Özdemir
  Karışımlar gerçekten çok mucizevi, deneyen faydalarını görecektir. Teşekkürler Ballı Soprano!
 2. Seydi Altındağlı
  Turp gibiyim demek yerine, ballı turp gibiyim artık :) Paylaşım için teşekkürler :)
 3. Zerenito
  Keşke bu yazınızı öksürerek geçirdiğim bir kıştan sonraki ilkbaharda değil de öncesinde okusaydım. Ama yine de sağ olun bundan sonra hep aklımda olacak.
 4. Oktay Çetintaş
  Vallahi duymadığımız bitkiler, meyveler var tabi ki. Sayenizde öğrenmiş oluyoruz hangi meyve hangi bitki neye faydalı diye, teşekkürler.
 5. Neval
  Annem bu uygulamayı yapardı eskiden, ben hatırlıyorum, bilhassa soğuk algınlığı için birebir denir.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.