Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Kimler İçin Sakıncalıdır?

Propolis Nedir? Arıların Bu Mucizevi Ürünü Ne İşe Yarar?

Propolis birçok çiçekte bulunan yapışkan bir maddedir. Arılar bu maddeyi çiçeklerden toplarlar. Bunu yaparken amaçları kovanlarını zararlı mikroorganizmalardan korumaktır. İnsan sağlığı için de oldukça önemli bir yere sahip olan propolis, yoğun ve yapışkan bir madde olduğu için toplanması oldukça zordur.

Propolisin Özellikleri

Genellikle karaağaç ve kozalaklı ağaçlarda oluşur. Bunun yanı sıra bitki tomurcuklarında da oluşmaktadır. Isı gördüğünde yumuşayan, soğuk gördüğünde ise katı hale dönüşen bir maddedir. Toplandığı ortama göre rengi farklılık gösterebilir. Genelde gri, kırmızı, kahverengi ve sarı renklerde görülür.

Propolisin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Arıların kovanlarını mikroorganizmalardan koruma görevinin yanı sıra propolisin insanlar için de birçok yara ve hastalığı iyileştirmede yardımcı, hastalıklara karşı koruyucu görevleri olduğu bilinmektedir. Propolis, eski dönemlerde Yunan tarihinde apseleri iyileştirmek için kullanmıştır. Günümüzde diş hastalıklarında; uçuk, yara ve genital herpes tedavilerinde kullanılmaktadır. Deri enfeksiyonlarının ve solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisindeki olumlu etkisi saptanmış olan propolisin bağışıklık sisteminin dengelenmesinde ve sindirim sisteminin işlevini yerine getirmesinde önemli bir yardımcı olduğunu da ekleyelim.

Propolis

Propolis

Kimlerin Propolis Kullanması Tavsiye Edilmez?

Propolisin, arı ve bal, polen gibi arı ürünlerine alerjisi bulunmayan hemen herkesin kullanabileceği bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte hamilelerin ve çocuk emziren anneler ile 1 yaş civarındaki çocukların bu ürünü kullanması tavsiye edilmez. Bu durumlarda doktora danışılmalıdır.Hangi Maddeleri İçerir?

Bu faydalı ürünün içeriğinde %55 oranında reçine ve balsam bulunmaktadır. Bunun yanı sıra %30 oranında mum, %10 oranında eterik yağlar ve %5 oranında polen bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda, su ile temas ettiğinde çözülmeye uğramayan propolisin, alkol veya eter gibi maddelerle temas ettiğinde çözündüğü gözlemlenmiştir.

Bir Diğer Arı Mucizesi Propolisin Gücü

Arıların çeşitli bitkilerden topladığı; bal, polen gibi arı mucizesi ürünlerden biri olan propolis, oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Hem arılar hem de insanlar için bir nevi hayat iksiridir dersek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Bu yazımızdan "Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Vücudumuza Faydaları Nelerdir?" yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Mert
  Sayfanız çok güzel, tebrikler.
 2. Mesut Kaan
  Çok güzel.
 3. Hüseyin Çoban
  Harika, teşekkürler Ballı Soprano...
 4. Asya Uçar
  Eşim uzun süre boğaz enfeksiyonundan kurtulamamıştı. Bir doktor tavsiyesi ile propolis kullanmaya basladı. Yaklaşık 3 aydır hiç boğaz ağrısı yaşamadı. Mucizevi bir ürün...
 5. Hulusi Kaynar
  Propolis başka ülkelerde ilaç niyetine kullanılırken bizdeki kıymeti hala anlaşılamamış durumda. Bu anlamda herkesin bu yazıdan kıssadan hisse alması lazım.
 6. Melis Sakmanoğlu
  Propolis, ismi gibi enteresan bir besin maddesi. Sanırım ilaç yapımında da faydalanılıyordu.
 7. Oğuzhan Kara
  Ödevim için faydalı bilgiler oldu. Gerçekten beğendim ve teşekkür ediyorum.
 8. Orakci Blog
  İlk defa duydum, daha önce denk gelmedim hiç hocam. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.