Lavanta Balı Nedir? Faydaları Nelerdir? Ülkemizde Hangi Yörelerde Üretilir?

Lavanta Balı Nedir? Lavanta Balının Diğer Ballardan Farkı Nedir?

Lavanta balı nedir incelemeden önce lavantayı hatırlayalım. En fazla bir metre boyunda olan lavanta bitkisinin gövdesi yeşil ve dört köşe kesitlidir. Uzun olan sap kısımlarının ucunda da yaz aylarında açan başakları bulunur.

Son zamanlarda lavanta balına atfedilen önem artmıştır. Bal çeşitlerinden monoflora ballardan olan lavanta balı, lavanta bitkisinin çiçeğinde bulunan polenlerin tozlarını kullanan arılar tarafından üretilen bir bal çeşididir. Lavanta kokar ve tadıldığında ağızda lavanta tadı bırakır. Kendine has kokusu ve aromasıyla lavanta balı, lavanta bitkisinin çiçek açma mevsimi olan mayıs ve haziran aylarında elde edilir.

Üretiminde sadece lavanta çiçeklerinden faydalanıldığı için bu bal çeşidi, tek çiçek balı yani monoflora denen ballardandır.

Bu bal çeşidi, leziz görüntüsü ve lavanta aromalı tadı ile sofraları süslemesinin yanı sıra, doğal tatlandırıcı olarak da kullanılır. Lavanta balından ayrıca tıp, gıda, ilaç ve kozmetik sanayide faydalanılmaktadır.

Lavanta Balı

Lavanta Balı

Lavanta Balı Ülkemizde Nerelerde Üretilir?

Dünyada özellikle lavantanın yoğun olarak yetiştirildiği Kuzey İtalya ve Fransa’da üretilen bu bal, ülkemizde Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde üretilir. Türkiye’de lavantanın anayurdu Akdeniz havzasıdır diyebiliriz, dolayısıyla lavanta balı da yoğunlukla burada elde edilir. Ülkemizde lavanta balının en fazla üretildiği yer Isparta’dır. Ayrıca Burdur’da da yoğun lavanta balı üretimi yapılır.

Lavanta Balının Sağlığımız Üzerindeki Olumlu Etkileri

Bütün bal çeşitleri için söyleyebileceğimiz genel özelliklerden bir tanesi balın vücudumuz için çok faydalı bir besin olduğudur. Lavanta balının vücudumuz için faydalarına bakacak olursak; bu bal çeşidi, düzenli kullanıldığında sinir sistemini güçlendirir, kalbi ve dolaşım sistemini kuvvetli kılar. Vücudu uyarıcı özelliği bulunmaktadır. Romatizmal hastalıkların tedavisinde takviye olarak kullanılır. Mikropları öldürmede etkilidir ve vücuda ferahlık verir.Lavanta balının, sigara kullanan kişilerde sigaranın karaciğere verdiği zararı azalttığı bilinmektedir. Buna ek olarak mide rahatsızlıklarında, hazımsızlık durumunda ve boğaz ağrılarında kullanımı yaygındır. Deri lekelerini iyileştirmede; sarılık, hepatit B ve hepatit C hastalıklarının tedavi sürecinde takviye gıda olarak kullanılır.

Bu yazımızdan "Kestane Balı Nedir? Kestane Balını Diğer Ballardan Ayıran Özellikler Nelerdir?" yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Kurtuluş
  Lavanta balı da mı varmış tepkisi verdim. Merak da etmedim değil.
 2. ertuğrul
  Lavanta balını ilk defa duydum :) Benim cahilliğimden sanırım. Bizim memlekette genelde çiçek balı ve kestane balı yapılır.
  • Ne demek, ülkemizde çok yaygın olmadığı için duymamış olmanız çok normal ;)
 3. Ahmet Hasan
  Lavanta balının varlığı pek bilinmeyen bir durum. Biz sabit fikirle çiçek balı deyip geçiyoruz hiç merak etmiyoruz acaba kaç çeşit bal var. Bilgi için teşekkür ederim...
 4. Bora Özbek
  Gerçekten başarılı bir makale olmuş, emeğinize sağlık. Başarılarınızın devamını dilerim.
 5. Abdulkadir Turan
  Sitenin tasarımı güzel ve makaleler de ilgi çekici. Başarılarının devamını dilerim.
 6. Seydi Altındağlı
  Site değil bilgi hazinesi :) Lavanta balı nedir? Çiçek balı tamam, suni bal o da tamam, sahte falan. Lavanta balı, bulmak lazım bir yerlerden.
 7. Dizi Film Replik
  Lavanta balını denedim cidden çok güzel tavsiye ederim.
 8. Melek Çalışır
  Lavanta balını hiç duymamıştım, ilginç geldi. Paylaşım için teşekkürler.
 9. Ömercan Dinç
  Çok başarılı ve detaylı bir anlatım olmuş, teşekkürler.
 10. Orakci Blog
  Lavanta balını da ilk defa duydum valla, bilmediğim bütün şeyleri bu sitede öğrendim gördüm valla.
 11. Burcu
  Eski iş yerimde patronum hobi olarak arıcıkla uğraşıyordu. Bana içerisinde lavanta balı olduğunu söylediği bir kavanoz hediye etmişti. Yedim ve gerçekten çok lezzetliydi. Patronuma da çok farklı ve hafiften ekşimsi bir tadının olduğunu söyledim. O ekşimsi tadı herkesin alamadığını, tam bir gurme olduğumu söylemişti :)
 12. İbrahim Özdemir
  Çok güzel ve yararlı bir paylaşım olmuş. Ellerinize kollarınıza sağlık, bu paylaşımların devamını görmek istiyorum... :)
 13. Kerem Yakında
  Bir çok bal çeşidi var ve bu çeşitleri bu siteden kolaylıkla öğrenebiliyorum. Güzel bir yazı.
 14. Yusuf Özcan
  Lavanta balını ilk defa duydum, balı pek sevmem onun yerine tahin pekmezi tercih ederim.
 15. Ishana
  Isparta - Keçiborlu ilçesi Kuyucak Köyü'ne gelin lavanta bahçelerini gezin ve lavanta kokusu içerisinde kahvaltınızı yapın mutlaka.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.