Kestane Balı Nedir? Kestane Balını Diğer Ballardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Bal Çeşitlerinden Kestane Balı

Bal arılarının yaz aylarının başlarında kestane ağaçlarından elde ettiği bala kestane balı denmektedir. Arılar, kestane ağaçlarının yetersizliği durumunda nadiren de olsa ıhlamur ağacından da bu özü yakalayabilmektedir. Ülkemizde bu bal özellikle belirli bölgelerde yoğunlukla üretilmekte olup bu kestane balının fiyatı diğer ballara oranla daha yüksektir.

Kestane Balının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Kestane balı çiçek balına oranla daha koyu bir bal rengine sahiptir. Tadı çiçek balından daha acı ve daha keskin olarak nitelendirilebilir. Tüketildiği zaman ağızda kestane tadı bırakır.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Kestane balı, tıpkı çiçek balları gibi birçok hastalığın tedavisinde takviye gıda olarak verilmektedir. Astım, bronşit ve öksürüğe iyi geldiği bilinen bu bal çeşidi, antioksidan özellikleri sayesinde kanserle savaşta, ağız yaraları ve iltihaplanmalarda da yardımcı besin olarak kullanılır. Ayrıca vücut direncini arttırıcı, ağrıları azaltıcı ve sindirim sistemini dengeleyici özelliği bulunur.Kestane Balını Tüketmek Kimler İçin Sakıncalıdır?

Kestane balı tüketmek, her şeyden önce, kestaneye, bala ya da polene alerjisi olan kişiler için sakıncalıdır. Buna ek olarak, bal çeşitlerinin çoğuna göre çok daha kuvvetli bir yapısı olması nedeniyle aşırı tüketimi baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Küçük yaştaki çocukların da tüketmesi pek tavsiye edilmez.

Kestane Balı

Kestane Balı

Nasıl Kullanılır?

Kestane balı kuvvetli bir bal olduğu için bu balı günde 1-2 tatlı kaığı tüketmek yeterli olacaktır. bu bal çeşidinin fazla tüketiminden kaynaklı problemlerle karşılaşmamak için kestane balını farklı gıdalarla karıştırarak da tüketebilirsiniz. Örneğin, kestane balını süte, bitki çayına karıştırabilirsiniz veya tat vermesi için kek, kurabiye gibi ürünlerde şeker yerine kullanabilirsiniz. Ayrıca dondurma gibi hafif tatlıların üzerinde hem tat vermesi açısından hem de süsleme amaçlı kullanılabilir.

İçeriğinde Hangi Maddeler Bulunur?

Demir ve kalsiyum bakımından zengin bir bal çeşididir. Buna ek olarak mangan, bakır ve çinko da içerir. Son olarak, sodyum ve potasyum da içeren kestane balının, ülkemizde zor bulunan ve kıymetli bir bal olduğunu da ekleyelim.

Bu yazımızdan sonra "Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır" konulu yazımızı inceleyebilir veya Bal kategorimize geri dönebilirsiniz. Doğal kestane balı nasıl satın alırım derseniz goo.gl/W1pdzG linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

 1. Cengiz Güler
  Bir Karadenizli olarak zaten biz kestane balını çok severiz. Hatta çiçek balını çok takmayız. Bal dediğin şöyle buram buram kokacak. Hafif acı tadı olacak. Biz böyle severiz.
 2. Oktay Çetintaş
  Kestane balının faydaları bitmez vallahi, her derde devadır teşekkürler Ballı Soprano anlatım için.
 3. Bilen Cevaplasın
  Bir yaşıma daha girdim, bal çeşitlerine bak ya :D hiç bilmiyordum hep çiçek çiçek diye düşündük!
 4. Murro
  Kestane balı çok fazla kullandığımız bir bal, tavsiye ederim.
 5. Hakan
  Kestane balını daha önce duymamıştım, denemek lazım diye düşünüyorum.
 6. Yeni Akım
  Anlatımınız ve fotoğraflardan dolayı insanın yiyesi geliyor :D

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.