Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır Öğrenmek İçin Bu Yazımızı Okumalısınız

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır? Aldığınız Balın Hakiki Olup Olmadığını Anlayın

Herhangi bir ürünün doğal olanı ile yapay olanı tabi ki de bir değildir. Bir olmadığı gibi aralarında bazen uçurumlar olabilir. Bal da hakikisi ile taklidi arasında uçurumlar olan bir üründür. Ancak bunu ayırt etmek için ilk önce hakikisini tanımak gerekir. Peki hakiki bal nasıl anlaşılır?

Hakiki Balın Özellikleri

Gerçek bal ile sahtesini ayırt etmek için öncelikle onun özelliklerinden haberdar olmak gerekir. Eğer gerçek bal bilinirse, elinize gerçek olmayan bir bal geçtiğinde aradaki farkı rahatlıkla görebilirsiniz. Bu özellikler öğrenildiğinde gerçek bal nasıl anlaşılır olacaksa sahte bal da bir o kadar anlaşılır olacaktır.Sertifika Bir Kriter Midir?

Maalesef sertifika kriter sayılamaz. Balların içerisindeki katkı maddelerini ayırt etmek her zaman mümkün olmayabilir ve sahte bal üreticisinin ‘saf bal’ sertifikası almış olması da mümkündür. Dolayısıyla her sertifikalı ürün gerçek baldır diyemeyiz.

Hakiki Balın Kıvamı

Has balın yoğun ve koyu kıvamı olur. Özellikle glikoz şuruplu sahtesi ile kıyaslandığında bu fark daha net anlaşılacaktır.

Hakiki Balın Ağırlığı

İçeriği ve kaliteli olması sebebiyle aynı hacimdeki sahtesiyle kıyaslandığında daha ağır gelir. Yani aynı miktarda balın sahtesi ve hakikisi teraziye konulsa hakikisi daha ağır gelecektir.

Gerçek Balın Kokusu Nasıldır?

Gerçek balın kendine özel kokusu olur. Gerçek bal, adeta üzerine bir parfüm sıkılmış gibi etrafına kendine has bir koku yayar. Sonuç olarak bu kokuya alıştığınızda sahtesinin yaydığı veya yaymadığı koku kendisini ele verecektir.

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır

Hakiki Balda Renk Nasıl Olur?

Gerçek olan bala baktığımızda sanıldığının aksine rengi çok şeffaf değildir. Aksine üretildiği çiçeğe göre değişmekle birlikte hakiki bal buzlu cam gibi görünür. Ancak sahte bal üreticileri ürünlerinin albenisini arttırmak için balı mümkün olduğunca şeffaflaştırırlar.

Hakiki Balın Akışkanlığı Nasıldır?

Kahvaltınızda gerçek bir balı yiyorsanız, kaşığınızı bala daldırıp kaldırdığınızda kaşığınızdan akan balın kesintiye uğramadan aşağıya akması gerekir. Eğer bu akışta kopukluk varsa bu durum, balın sahteliğine alamettir.

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır Konusunun Önemi

Yukarıda hakiki bal nasıl anlaşılır sorusuna cevaben birkaç tüyo verdik. Ancak bütün bu özellikler tabi ki bir şekilde taklit edilmiş olabilir. Bu yüzden hakiki bal satınalmada en önemli unsurlardan biri üreticiye olan güvendir. Çünkü bal üretiminin hemen her aşamasında sahtecilik yapılması maalesef mümkündür.

Bu yazımızdan dilerseniz Bal kategorimize dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

 1. Enginbey
  Vallahi piyasada çok fazla sahte bal var 5 kavanoz bal 50 TL diye. Basıyorlar şekeri, sürüyorlar piyasaya. Makalenizi okudum bilgilenmiş oldum teşekkürler!
 2. Bora Özbek
  Ülkemizde sahte bal ticareti yapan çok sayıda dolandırıcı var. Vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde makale okuyucuları daha dikkatli ve temkinli olacaklardır, teşekkürler.
 3. Recep
  Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hakiki balın ne olduğunu herkes daha iyi anlamıştır umarım. Bal diye şeker almayın...
 4. Jetpara
  Gerçekten de piyasa içerisinde çok fazla sayıda sahte bal var. İnsan hangisinin gerçek bal olduğunu anlayamıyor bazen. ama genelde fazla şekerli oluyor sahteleri.
 5. Site İşlem
  İnan o kadar bal reklamı var ki. Hangisinin gerçek hangisinin yalan olduğu anlaşılmıyor. Hangi kanalı açsam bal reklamı, geçilmiyor baldan. 5 kavanoz bal artı hediye ile birlikte 100 TL!
 6. Orakci Blog
  Valla ne yaparsam yapayım anlayamıyorum sahte mi gerçek mi :D Ama anlatım harika olmuş hocam ellerine sağlık.
 7. Gamze
  Türkiye'de hakiki bal kaldı mı acaba cidden merak ediyorum. Arıcılıkla ilgilenenlerin sayısı çok az. Keşke bu konuda ülkemizde bir teşvik başlatılsa devlet tarafından. Belki de vardır. Varsa ben bilmiyorum.
 8. Fakir Yazar
  Televizyonda hani şu kanalım diye geçinen boşuna yer kaplayan saçma reklamlar ile milleti kandıran oyuna getiren kanallardaki bal reklamı yapan kişiler yüzünden böyle durumlar oldu. Gerçek bal üreticilerinin hakkını yediler o kanallarda çakma bal satan kişiler. Ben genelde köyden yan komşumuzdan alırım gözümüzün önünde kovanları. Ufak bi' kavanoz yeterli benim için, kışı geçirtsin yeter :) Bal sağlıktır her derde devadır ama gerçeği :) içine şeker katılmış olanı değil...
 9. Mehmet
  Hakiki bal hakkında yazdığınız bilgilendirici yazı için teşekkürler hocam. Elinize sağlık. İnsanların bal alırken cidden dikkatli olmaları lazım.
 10. Erol Orkun Turan
  Ne zaman bal reklamı görsem, aklıma o eski reklam geliyor *** Bal *** Bal Al Al Al :D
 11. Seydi Altındağlı
  Hakiki bal hakkaten nasıl anlaşılır diye düşünüyordum, bir de baktım bu sayfadayım. Vay be o kadar da zor değilmiş aslında anlamak. Teşekkürler.
 12. Mehmet Görgülü
  Hakiki bal konusunda bilgilendirme için çok teşekkürler.
 13. Jet Para
  Hakiki bal nasıl anlaşılır konusuyla güzel yerlere değinmişsiniz. Gerek televizyonlar gerekse internet adreslerinde sahte bal satışı reklamları aşırı fazla, bu yüzden insanlar daha da bilgilenecektir.
 14. Yusuf Özcan
  Birçok yörenin balı var; Bitlis balı, Anzer balı vs. Bunların hepsinin de hakiki olup olmadıklarını anlamanın ortak noktaları bunlar mı?
  • Evet Yusuf Bey, genel hatlarıyla bu yöntemler yeterli olacaktır.
 15. İshana
  Bu yazıyı okuduktan sonra yıllardır hakiki bal yemediğimizi anladım. Bu özelliklerdeki balın kilosu da ucuz değildir zannedersem...
 16. WBC Blog
  Özellikle kahvaltıda arada yerim. Ama hiç düşünmedim sahte mi gerçek mi diye. Gerçi her önümüze gelen kişiden almadığımız için, sahte olacağını sanmıyorum.
 17. Keyifle Alın
  Hakiki bal konusunda hep eksiktik. Anlatım için teşekkürler.
 18. Wmsos
  Bu güzel bilgileri verdiğiniz için gerçekten teşekkürler. Siteniz oldukça başarılı. Bu bilgiler sayesinde bal alırken sıkıntı çekmemiş olacağız.
 19. Fatihcan
  Sahte bal ticaretinin çok fazla olduğu günümüzde bu bilgiler birçok kişiye ışık olacak. Teşekkürler güzel anlatımınız için.
 20. Doğukan Yılmaz
  Hakiki bal yanmaz. Unutmayın...
 21. Furkan Özden
  Verilen bilgilerden bazılarını bilsem de içinde bilmediklerim de vardı. Yazıyı okurken aklıma geldi. Bir arkadaşın evinde dolapta dibi bembeyaz bir küçük tabak vardı. İçinde ne olduğunu sorduğumda bal vardı geriye şekeri kalmış sanırım demişti :)
 22. Steam Rehberi
  Oldukça bilgilendirici ve etkili bir yazı olmuş. Basit anlatımı sayesinde rahatça anlayabildim. Bu sayede satın aldığımız balın gerçekten de hakiki bal olduğunu öğrendim :)
 23. Atakan Uzunalli
  Kaliteli, alınmaya değer. Teşekkür ederiz.
 24. Barbarossa
  Yöntemleri ben de biliyordum. Güzel bir yazı olmuş, balla alakalı diğer yazılarınıza da göz atacağım.
 25. Samet
  Verilen sertifikaların bile bir anlamı olmayabileceğini bilmek üzücü.
 26. Gündem Bizim
  Şekersiz bal olmaz sanırım, sonuçta arı kışın ne yiyecek? Yine de güvenilir yerden bal almak daha sağlıklı sanırım.
 27. Bora Özbek
  Geçenlerde bal aldım ve hakiki olup olmadığına dair tereddütlerim vardı. Neyse ki yer imlerine kaydettiğim bu yazı sayesinde bilgi sahibi oldum.
 28. Mehmet Apak
  Geçen sene balcılık işine girmiştik. Keşke daha önce okusaydık bu konuyu, bilgili bir şekilde iş yapmak daha zevkli.
 29. Enes Kamış
  İnternette olsun bazı televizyon kanallarında olsun bal diye bize glikoz şurubunu dayıyorlar, hatta bazıları onu bile masraflı buluyor :=) Güzel yazı, bilgilendirici olmuş teşekkürler.
 30. Hakan
  Hakiki bal hakkında çok bilgilendirici bir makale olmuş. Artık balın nasıl gerçek olduğunu anlayabileceğiz. Teşekkür ederim.
 31. Sunucu Hataları
  Güzel ve açıklayıcı makalenizden dolayı tebrik ve teşekkür ederim.
 32. Barisct
  Hakiki bal yememe rağmen balı nedense pek sevemedim ama gerekli olan için bilgilendirici olmuş.
 33. Tolga
  Her şeyin sahtesi her şeyin dandiği var. Sırf para uğruna sağlığımızla oynuyorlar. Teşekkürler bilgilendirme için.
 34. Bilgili Admin
  Hakiki bal hakkında bizi aydınlattığınız için teşekkürler Ballı Soprano. Televizyonda yok efendim bizim balımız hakiki bal diyenlerin çoğu da yalancı.
 35. Cihan
  Bu işi yapan bazı kişiler içine şeker koyuyor, en kesin yöntemi analiz ettirmek.
 36. Siber İndir
  Çok teşekkür ederim. Bu bilgi işime yarayacak!
 37. Emre Kerim Yıldız
  Kesinlikle güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş, bundan sonra bal alırken dikkat edeceğim...
 38. Sunucu Hataları
  Gerçekten detaylı ve açıklayıcı bir makale olmuş. Çok teşekkür ederiz bizleri bilgilendirdiğiniz için, gidip de saçmasapan yerlerden almak yerine bu tarz yerlerden bilgi almak çok faydalı oluyor.
 39. Etüthane
  Oldukça güzel bir paylaşım olmuş, balın nasıl gerçek olup olmadığının anlaşıldığı güzel anlatılmış.
 40. Canberk Balcılar
  Gerçekten de bal ile alakalı olarak en güncel bilgileri bu sitede buldum. Soy ismimde bal geçse de :)))
 41. Mustafa Enes
  Gerçekten hakiki balı anlamak çok zor değil. Özellikle verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bir kez daha aydınlandık.
 42. Halı Yıkama
  Piyasada o kadar çok sahte bal varken bu bilgi güzel olmuş, elinize sağlık.
 43. Webde Master
  Güzel bir makale, teşekkürler.
 44. Sesli Chat
  Bal, hayatımızda birçok şeye yarar sağlayan bir tüketim malzemesidir. Sizin anlattığınız bilgilere göre bizler bugüne kadar bal yememişiz Ballı Soprano. Bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
 45. Sezon Dizi
  Bir Marmarisli olarak gerçek bal hakkında söylediklerinize katılıyorum. Güzel bir yazı, bu yazıdan sonra çakma bal almaya son. Teşekkürler.
 46. Mazlum
  Sanırsam çok az var artık gerçek bal.
 47. Full Adam
  Makalenizi gerçekten çok beğendim. Hakiki balın iyi olduğunu ben lezzetinden anlıyorum gerçekten çok iyi bir damak tadım vardır.
 48. Mustafa Sevinç
  Güzel anlatım olmuş. Teşekkürler.
 49. Muhammet
  Güzel bilgi. Sağ olun.
 50. Sunucu Hataları
  Flash TV'deki sahte bal satan adam buradan birazcık bilgi alsa satış %'si artar :)
 51. Etüthane
  Balın hakiki olup olmadığı konusundaki yazınızı okudum, bilgi verici diğer yazılarınızı bekliyorum.
 52. Nihat Çetin
  Mükemmel site, emegi geçen herkese sonsuz teşekkürler. Ballı satışlar dilerim :)
 53. Tekno Burger
  Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık ;)
 54. Ömer
  Televizyonda izlediğimiz sahte bal reklamlarını anlarız artık, çok teşekkürler yararlı olmuş.
 55. Emre
  Bu işlerde pek iyi olmadığım için makaleniz yardımcı olur inşallah, teşekkürler.
 56. Sokrates
  Faydalı bilgiler için teşekkür ederiz. Bundan sonra daha dikkatli olacağım makaleniz sayesinde.
 57. Yusuf
  Doğal olmayan ballar, arıların şeker şurubuyla beslenmeleri ile elde edilen ballardır. Arı, balı çiçeğin nektarından değil, hemen kovanın önüne konmuş olan şekerden üretir. Bu şekilde üretilen ürünler, doğanın ve çiçeklerin özünü, sağlığını taşımamaktadır ve bal adı altında satışa sunulamaz. Ama maalesef sahtekarlar satıyor o yüzden bal alırken dikkat edin.
 58. İlginç Bilgiler
  Balların hakiki olup olmadığını anlamak artık çok zor bir hale geldi. Makale için teşekkürler, en azından biraz anlamış oldum :)
 59. Duygu
  Şimdiye kadar nasıl anlaşıldığını bilmediğim gibi anlayan büyüklerime de özenirdim bu konuda. Bundan sonra bal alımı esnasında bu hususlara dikkat edeceğim.
 60. Hüseyin Kurt
  Şimdi neyin sahte olup olmadığı pek anlaşılmıyor. Verdiğiniz bilgiler bu yüzden önemli. İnsanlar bal alırken dikkat etmeli.
 61. Yu
  Valla bu bal piyasası çok karıştı, güvendiğimiz yerler dışında almamak lazım balı, ama gerçek bal fiyatı kaç para olmalı onu da bilmiyorum.
 62. Zafer Gümüş
  Değerli bilgi için teşekkürler. Sitenizden çok fazla bilgi öğreniyorum.
 63. Ali
  Gerçekten değerli bilgiler vermişsiniz. Özellikle son zamanlarda artan çakma ve orijinal olmayan ballar çok sık sorun yaratmaya başlamıştı.
 64. İsmail Can Memiş
  Hakiki bal olup olmadığını nasıl anlayacağımız hakkındaki bilgi için çok teşekkürler.
 65. Suat Gülten
  Her şeyin sahtesini çıkarttılar. İnsanlar faydalı diye almak istiyor ama zararla karşılaşıyorlar. Teşekkürler bilgi için.
 66. Yunser
  Bal yemeyi pek sevmem. Nedeni hakiki balın az olması. Bilgilendirme için teşekkürler.
 67. Sokrates
  Valla ne yalan söyliyeyim okurken ağzım sulandı. Hakiki balın nasıl olacağını da sayenizde öğrenmiş olduk.
 68. Öykü Halı Yıkama
  Hakiki bal hakkında güzel bir yazı olmuş. Bilmeyen arkadaşlarımız bu güzel makaleden büyük oranda faydalanacaktır. Bilgi verici yazılarınızın devamını bekliyoruz.
 69. Banu
  Gerçek bal hakkında yoğun bir bilgi sahibi olduk. Bundan sonra ne diyoruz? "Orijinal bal yemek istiyoruz." Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.
 70. Silinmiş Adam
  Hakiki bal için bir akraba bulmanız lazım.
 71. Fırat
  Önemli bir konuya değindiğiniz bu yazınız için teşekkürler.
 72. Cesur
  Televizyonda çıkan bir adam var. Annemin üzerine yemin ederim diye diye BalTV'den milyoner oldu.
 73. Safa Yaşar
  Hakiki bal tadıyla zaten kendini açığa verir :) 100 TL'ye 5 kilo bal alamazsınız; alırsınız ama o, bal değildir.
 74. Emir Balın
  Şu an piyasada o kadar fazla sahte bal var ki artık hangisi gerçek anlamaz olmuştuk. Sayenizde bir şeyler öğrendik, umarım artık gerçek balı buluruz bizler de :)
 75. Kredi Notu
  Piyasada öyle çok sahte bal var ki,insanlar balın sahte olduğunu aslında fiyat ile anlayabilirler. Fakat siz güzel bir şekilde detaylara yer vererek daha fazla bilgi edinmemizi sağlamışsınız. Elinize sağlık.
 76. Rahman
  Bal sevenler için çok iyi bilgiler vermişsiniz, sayenizde insanlar daha bilinçli şekilde bal alabilirler, gidip 10 kavanozu 100 TL'ye almazlar.
 77. Hilesel
  Hocam cidden bu devirde kimseye güven kalmadı, bundan sonra verdiginiz ipuçlarına dikkat edeceğim.
 78. Bilgili Admin
  Güvenilir bal satan pek kişi kalmadı.
 79. Samet Arıcı
  Balın taklidi o kadar kolay yapılıyor ki, orijinal balı tanımak için yardımcı olan bilgiler paylaşmışsınız...
 80. Gökhan Aktuğ
  Bilgilendirme aydınlatma için teşekkürler, güzel bir makale olmuş. Piyasada çok sahte bal bulunmakta, biz de anlamadan alıyoruz. Bundan sonra deşifre edeceğim satanları :D
 81. Murat Senol
  Piyasada bu kadar sahte bal varken bunun nasıl anlaşılacağı konusunda bilgiler vermeniz herkes için son derece faydalı. Arı olmadan bal üretmeye çalışan kişiler olduğu sürece bu tür yazıları paylaşmak hepimiz için önemli.
 82. Mahsum Çetintaş
  Hakiki bal televizyonda 5 kavanoz 100 TL'ye satılmaz.
 83. Ankara Halı Yıkama
  Bal hakkında oldukça geniş ve faydalı bilgi vermişsiniz, teşekkürler.
 84. Çağdaş
  Güzel konu!
 85. Mesut
  40 yıllık bal üreticisiyim. Verdiğiniz bilgiler doğru. Sitenizi takip etmeye devam edeceğim.
 86. Çağdaş
  Gerçekten başarılı bir konu olmuş, elinize sağlık.
 87. ibrahim özdemir
  İlginçmiş. Sayenizde bilmediğim şeyleri öğrendim, ellerinize sağlık.
 88. Utku ÜNAL
  Çok faydalı bir yazı olmuş. Günümüzde hakiki bal bulmak çok zor.
 89. Oğuzhan Ballı
  Soyadımdan da göreceğiniz üzre balı çok seven birisiyim ve şu zamanda piyasada sahte ballar oldukça arttı. Bilgilendirme için teşekkürler.
 90. Can MUHACİR
  Güzel anlatım. Tebrikler!
 91. Bir İnci
  Çok bal yiyince (haftada bir kavanoz) artık tadından anlar oluyor insan ;)
 92. Barisct
  Hakiki bal aynı zamanda çok pahalı maalesef. Benim sürekli alıp yiyemeyeceğim fiyatlarda olması can sıkıcı.
 93. Adnan Horç
  Harbiden teşekkürler, bilgi gerçekten altın değerinde.
 94. Semih Sadi
  Bal baya sahtesi olan bir gıda. Gerçekten hakiki bal şifadır, alınırken dikkat edilmesi gerekir.
 95. Güven MG
  Ben hep akışından anlamışımdır, güzel makale :)
 96. Kemal Mehmet
  Sahte ballar cok arttı bu ara...
 97. Magazinci
  En iyisi kaliteli markaları tercih etmek. Gıda işinde risk almaya gerek yok.
 98. Kırıkkale
  Bal yiyen baldan usanır. Ama yine de bal yiyin :)
 99. Ben Hepiniz
  Kendimiz ürettiğimizden dolayı biliyorum. Hakiki bal dediğin boğazı yakar. Hiçbir türlü şeker tadı olmaz. Yediğin balın kokusu idrarında kokar ve şöyle de bir şey vardır ki hakiki balın kilosu en az 70-80 TL'dir.
 100. Bilen Cevaplasın
  Ben hep akışkanlığına bakarak anlamışımdır. Kimisi ise fiyata bakarak fiyatı pahalıysa hakikidir diyerek anlıyor. Oysa ki yanlış, bu yazınızı okusa herkes anlamış olur. Elinize sağlık.
 101. Kamer Ekenel
  Daha önce hiç duymadığım, işitmediğim bilgilere yer vermişsiniz. Çok teşekkür ederim. Zira o kadar profesyonel sahte bal yapıyorlar ki anlaşılması çok zor oluyor. Artık daha dikkatli olacağım.
 102. Kemal
  Yer işareti olarak ekleyebileceğim sayfalardan birisi diyebilirim. Bu arada tasarım çok hoş :)
  • Ballı Soprano
   Çok teşekkür ederiz!
 103. Kemal Mehmet
  Balın fiyatından zaten kalitesi belli oluyor. 3-5 kuruşa bal satanlar var, buna inanıp alanlar da var maalesef.
 104. Ozlem1994
  Piyasada artık o kadar çok şeker yapımı hakiki olmayan bal var ki, bu yazıyı da okuduğum iyi oldu hakiki bal almak istiyorum.
 105. Duygu
  İsterseniz 100 sayfa anlatın yine de bu konuda kendime güvenemiyorum :) Ya bilen birisi ile gidiyorum ya da bilene aldırıyorum. Yoksa sahte bal alma imkanı var malum.
 106. Nezih İşler
  Bal dediğiniz şey yendiği zaman tadından anlaşılır. Bunu da ayırt edemezseniz bu makalede bahsedilenler oldukça doğru şeyler.
 107. System Kruger
  Piyasada o kadar çok sahte bal var ki, ben hiçbirine güvenemiyorum. Gerçeğini bulmak artık çok zor.
 108. Enginbey
  Piyasadaki çoğu bala şekeri basıp piyasaya sürmüşler, hakiki bal neredeyse yok denecek kadar az.
 109. Fırat
  Verdiğiniz bilgilere kesinlikle katılıyorum.
 110. Kemal Mehmet
  Gerçek bal 3000 sene bile kalsa bozulmaz diye bir şey var, bilenler doğrulayacaktır.
 111. Beyza
  Arkadaşım sağ olsun Kırgızistan'dan hakiki bal getiriyor. Piyasada kalitelisini bulmak çok zor.
 112. Guvenmg
  Bu konuda gayet güzel ve başarılı bir yazı olmuş. Günümüzde bu kadar bal satan varken bu bilgileri bilmek güzel. Akışkanlık kısmına gelirsek, balı açıp bakamadığımız için o konuda bir kereliğine mahsus alıp görmek gerek sanırım, onun dışında sorun yok.
 113. Beyza
  Bal var 3 kavanozu 100 lira, bal var 50 gramı bir dünya para...

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.