Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır Öğrenmek İçin Bu Yazımızı Okumalısınız

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır? Aldığınız Balın Hakiki Olup Olmadığını Anlayın

Herhangi bir ürünün doğal olanı ile yapay olanı tabi ki de bir değildir. Bir olmadığı gibi aralarında bazen uçurumlar olabilir. Bal da hakikisi ile taklidi arasında uçurumlar olan bir üründür. Ancak bunu ayırt etmek için ilk önce hakikisini tanımak gerekir. Peki hakiki bal nasıl anlaşılır?

Hakiki Balın Özellikleri

Gerçek bal ile sahtesini ayırt etmek için öncelikle onun özelliklerinden haberdar olmak gerekir. Eğer gerçek bal bilinirse, elinize gerçek olmayan bir bal geçtiğinde aradaki farkı rahatlıkla görebilirsiniz. Bu özellikler öğrenildiğinde gerçek bal nasıl anlaşılır olacaksa sahte bal da bir o kadar anlaşılır olacaktır.Sertifika Bir Kriter Midir?

Maalesef sertifika kriter sayılamaz. Balların içerisindeki katkı maddelerini ayırt etmek her zaman mümkün olmayabilir ve sahte bal üreticisinin ‘saf bal’ sertifikası almış olması da mümkündür. Dolayısıyla her sertifikalı ürün gerçek baldır diyemeyiz.

Hakiki Balın Kıvamı

Has balın yoğun ve koyu kıvamı olur. Özellikle glikoz şuruplu sahtesi ile kıyaslandığında bu fark daha net anlaşılacaktır.

Hakiki Balın Ağırlığı

İçeriği ve kaliteli olması sebebiyle aynı hacimdeki sahtesiyle kıyaslandığında daha ağır gelir. Yani aynı miktarda balın sahtesi ve hakikisi teraziye konulsa hakikisi daha ağır gelecektir.

Gerçek Balın Kokusu Nasıldır?

Gerçek balın kendine özel kokusu olur. Gerçek bal, adeta üzerine bir parfüm sıkılmış gibi etrafına kendine has bir koku yayar. Sonuç olarak bu kokuya alıştığınızda sahtesinin yaydığı veya yaymadığı koku kendisini ele verecektir.

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır

Hakiki Balda Renk Nasıl Olur?

Gerçek olan bala baktığımızda sanıldığının aksine rengi çok şeffaf değildir. Aksine üretildiği çiçeğe göre değişmekle birlikte hakiki bal buzlu cam gibi görünür. Ancak sahte bal üreticileri ürünlerinin albenisini arttırmak için balı mümkün olduğunca şeffaflaştırırlar.

Hakiki Balın Akışkanlığı Nasıldır?

Kahvaltınızda gerçek bir balı yiyorsanız, kaşığınızı bala daldırıp kaldırdığınızda kaşığınızdan akan balın kesintiye uğramadan aşağıya akması gerekir. Eğer bu akışta kopukluk varsa bu durum, balın sahteliğine alamettir.

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır Konusunun Önemi

Yukarıda hakiki bal nasıl anlaşılır sorusuna cevaben birkaç tüyo verdik. Ancak bütün bu özellikler tabi ki bir şekilde taklit edilmiş olabilir. Bu yüzden hakiki bal satınalmada en önemli unsurlardan biri üreticiye olan güvendir. Çünkü bal üretiminin hemen her aşamasında sahtecilik yapılması maalesef mümkündür.

Bu yazımızdan dilerseniz Bal kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Enginbey
  Vallahi piyasada çok fazla sahte bal var 5 kavanoz bal 50 TL diye. Basıyorlar şekeri, sürüyorlar piyasaya. Makalenizi okudum bilgilenmiş oldum teşekkürler!
 2. Bora Özbek
  Ülkemizde sahte bal ticareti yapan çok sayıda dolandırıcı var. Vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde makale okuyucuları daha dikkatli ve temkinli olacaklardır, teşekkürler.
 3. Recep
  Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hakiki balın ne olduğunu herkes daha iyi anlamıştır umarım. Bal diye şeker almayın...
 4. Jetpara
  Gerçekten de piyasa içerisinde çok fazla sayıda sahte bal var. İnsan hangisinin gerçek bal olduğunu anlayamıyor bazen. ama genelde fazla şekerli oluyor sahteleri.
 5. Site İşlem
  İnan o kadar bal reklamı var ki. Hangisinin gerçek hangisinin yalan olduğu anlaşılmıyor. Hangi kanalı açsam bal reklamı, geçilmiyor baldan. 5 kavanoz bal artı hediye ile birlikte 100 TL!
 6. Orakci Blog
  Valla ne yaparsam yapayım anlayamıyorum sahte mi gerçek mi :D Ama anlatım harika olmuş hocam ellerine sağlık.
 7. Gamze
  Türkiye'de hakiki bal kaldı mı acaba cidden merak ediyorum. Arıcılıkla ilgilenenlerin sayısı çok az. Keşke bu konuda ülkemizde bir teşvik başlatılsa devlet tarafından. Belki de vardır. Varsa ben bilmiyorum.
 8. Fakir Yazar
  Televizyonda hani şu kanalım diye geçinen boşuna yer kaplayan saçma reklamlar ile milleti kandıran oyuna getiren kanallardaki bal reklamı yapan kişiler yüzünden böyle durumlar oldu. Gerçek bal üreticilerinin hakkını yediler o kanallarda çakma bal satan kişiler. Ben genelde köyden yan komşumuzdan alırım gözümüzün önünde kovanları. Ufak bi' kavanoz yeterli benim için, kışı geçirtsin yeter :) Bal sağlıktır her derde devadır ama gerçeği :) içine şeker katılmış olanı değil...
 9. Mehmet
  Hakiki bal hakkında yazdığınız bilgilendirici yazı için teşekkürler hocam. Elinize sağlık. İnsanların bal alırken cidden dikkatli olmaları lazım.
 10. Erol Orkun Turan
  Ne zaman bal reklamı görsem, aklıma o eski reklam geliyor *** Bal *** Bal Al Al Al :D
 11. Seydi Altındağlı
  Hakiki bal hakkaten nasıl anlaşılır diye düşünüyordum, bir de baktım bu sayfadayım. Vay be o kadar da zor değilmiş aslında anlamak. Teşekkürler.
 12. Mehmet Görgülü
  Hakiki bal konusunda bilgilendirme için çok teşekkürler.
 13. Jet Para
  Hakiki bal nasıl anlaşılır konusuyla güzel yerlere değinmişsiniz. Gerek televizyonlar gerekse internet adreslerinde sahte bal satışı reklamları aşırı fazla, bu yüzden insanlar daha da bilgilenecektir.
 14. Yusuf Özcan
  Birçok yörenin balı var; Bitlis balı, Anzer balı vs. Bunların hepsinin de hakiki olup olmadıklarını anlamanın ortak noktaları bunlar mı?
  • Evet Yusuf Bey, genel hatlarıyla bu yöntemler yeterli olacaktır.
 15. İshana
  Bu yazıyı okuduktan sonra yıllardır hakiki bal yemediğimizi anladım. Bu özelliklerdeki balın kilosu da ucuz değildir zannedersem...
 16. WBC Blog
  Özellikle kahvaltıda arada yerim. Ama hiç düşünmedim sahte mi gerçek mi diye. Gerçi her önümüze gelen kişiden almadığımız için, sahte olacağını sanmıyorum.
 17. Keyifle Alın
  Hakiki bal konusunda hep eksiktik. Anlatım için teşekkürler.
 18. Wmsos
  Bu güzel bilgileri verdiğiniz için gerçekten teşekkürler. Siteniz oldukça başarılı. Bu bilgiler sayesinde bal alırken sıkıntı çekmemiş olacağız.
 19. Fatihcan
  Sahte bal ticaretinin çok fazla olduğu günümüzde bu bilgiler birçok kişiye ışık olacak. Teşekkürler güzel anlatımınız için.
 20. Doğukan Yılmaz
  Hakiki bal yanmaz. Unutmayın...
 21. Furkan Özden
  Verilen bilgilerden bazılarını bilsem de içinde bilmediklerim de vardı. Yazıyı okurken aklıma geldi. Bir arkadaşın evinde dolapta dibi bembeyaz bir küçük tabak vardı. İçinde ne olduğunu sorduğumda bal vardı geriye şekeri kalmış sanırım demişti :)
 22. Steam Rehberi
  Oldukça bilgilendirici ve etkili bir yazı olmuş. Basit anlatımı sayesinde rahatça anlayabildim. Bu sayede satın aldığımız balın gerçekten de hakiki bal olduğunu öğrendim :)
 23. Atakan Uzunalli
  Kaliteli, alınmaya değer. Teşekkür ederiz.
 24. Barbarossa
  Yöntemleri ben de biliyordum. Güzel bir yazı olmuş, balla alakalı diğer yazılarınıza da göz atacağım.
 25. Samet
  Verilen sertifikaların bile bir anlamı olmayabileceğini bilmek üzücü.
 26. Gündem Bizim
  Şekersiz bal olmaz sanırım, sonuçta arı kışın ne yiyecek? Yine de güvenilir yerden bal almak daha sağlıklı sanırım.
 27. Bora Özbek
  Geçenlerde bal aldım ve hakiki olup olmadığına dair tereddütlerim vardı. Neyse ki yer imlerine kaydettiğim bu yazı sayesinde bilgi sahibi oldum.
 28. Mehmet Apak
  Geçen sene balcılık işine girmiştik. Keşke daha önce okusaydık bu konuyu, bilgili bir şekilde iş yapmak daha zevkli.
 29. Enes Kamış
  İnternette olsun bazı televizyon kanallarında olsun bal diye bize glikoz şurubunu dayıyorlar, hatta bazıları onu bile masraflı buluyor :=) Güzel yazı, bilgilendirici olmuş teşekkürler.
 30. Hakan
  Hakiki bal hakkında çok bilgilendirici bir makale olmuş. Artık balın nasıl gerçek olduğunu anlayabileceğiz. Teşekkür ederim.
 31. Sunucu Hataları
  Güzel ve açıklayıcı makalenizden dolayı tebrik ve teşekkür ederim.
 32. Barisct
  Hakiki bal yememe rağmen balı nedense pek sevemedim ama gerekli olan için bilgilendirici olmuş.
 33. Tolga
  Her şeyin sahtesi her şeyin dandiği var. Sırf para uğruna sağlığımızla oynuyorlar. Teşekkürler bilgilendirme için.
 34. Bilgili Admin
  Hakiki bal hakkında bizi aydınlattığınız için teşekkürler Ballı Soprano. Televizyonda yok efendim bizim balımız hakiki bal diyenlerin çoğu da yalancı.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.