Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

GERÇEK BAL NASIL ANLAŞILIR?

Balın Temel Fiziksel Özellikleri

Uluslararası Gıda Tüzüğü’ndeki tanımıyla bal, bal arıları tarafından çiçeklerin nektarlarından veya bitkilerin yaşayan kısımlarından alınan özsuların toplanarak; vücutlarındaki özel maddeler yardımıyla işlenerek üretilen; petek gözlerine depolanıp olgunlaştırılan, tatlı bir maddedir. Gerçek bal, yiyecekler içinde en saf olanıdır.

Balın rengi: Balın rengi, içeriğindeki nektarın çeşitliliğine göre değişir. Balın rengi doğada saydamdan koyu kırmızıya kadar geniş bir yelpazeye yayılır. Koyu renkli ballar mineral bakımından daha zengindir.

Balın lezzeti: Balın lezzeti ve aroması, arıların topladığı nektarlara göre değişiklik gösterir. Türkiye’nin bitki örtüsü zenginliği sayesinde çok çeşitli tatlarda ballar bulunmaktadır.
Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

Balın kokusu: Balın kalitesini belirleyen önemli bir unsurdur. Toplandığı nektarlara göre farklı kokuları vardır. Koyu renkli ballar açık renklilere göre daha yoğun bir kokuya sahiptir. Balın kokusunu, çiçeklerdeki aromalı volatin yağı verir.

Balın viskozitesi: Viskozite akışmazlık anlamına gelir. Kaliteli bir balın viskozite değeri 2.7-2,9 arasındadır. Bu oran koyu kıvamlı ve koyu renkli ballarda daha yüksektir. Her balın yapısı farklı olduğu için viskozitesi de farklı olacaktır.

Balın içeriği: Balın aklımıza ilk gelen özelliği tatlı olması. Bu durum, baldaki üç tip şekerden kaynaklanır. Bunlar %34 oranında üzüm şekeri, %2 oranında sakkaroz ve %40 oranında meyve şekeridir. Balın %17’si su, kalan %7’lik bölümü ise demir, soydum, sülfür, magnezyum, fosfor, polen, manganez, alüminyum, gümüş, albümin, protein ve çeşitli asitlerden oluşur. Balı bildiğimiz şekerden ayıran önemli bir özelliği, balın kana çok hızlı karışmasıdır.

Doğal bal elde etmek için arıların sadece çiçeklerden aldıkları çiçek özleriyle bal yapması, arıcıların arıya dışarıdan herhangi bir müdahale yapmaması gerekir. Hakiki balı sahte baldan ayırt etmek oldukça güçtür. Hatta bazı durumlarda laboratuvar analizi bile gerektirmektedir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır Ayırt Etme Yöntemleri

Sahte bal son zamanlarda piyasada oldukça artmış durumda. Malesef mısır şurubu ve benzeri katkılar içeren ürünler bal diye piyasada satılmaktadır. Bazı arıcılar kovanların önüne şekerli su koyup arıların bu suyu emerek yaptığı balı satışa sunmakta olup bu şekilde üretilen bir bal tamamen glikoz içermektedir. Gerçek bal ise bal arılarının bahar aylarında çiçek özleriyle yaptığı üründür.

Gerçek bal nasıl anlaşılır diye soracak olursanız, gerçek balı sahtesinden ayırt etmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmekte fayda var:

  • Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçek baldır.
  • Sahte balın rengi gerçek bala göre daha açıktır.
  • Balın yoğunluğu yüksek, akışkanlığı süreklidir. Sahte bal kesik kesik akar.
  • Gerçek bal buzdolabında bir ay beklediğinde tereyağı veya krem kıvamına gelir.
  • Gerçek bal şerbet gibi aşırı tatlı değildir, glikozlu bal daha tatlıdır.
  • Gerçek bal ağza alındığında birkaç tür tat alınır. Oysa glikozlu ballarda düz tek bir tat olur.
  • Gerçek balın çok özel, esans gibi çok hafif bir kokusu vardır.

Bal, şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran daha keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar.

Bu yazımızdan Bal kategorimize dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

  1. Ali Evdi
    Gerçekten çok faydalı bilgiler. Ballı Soprano'ya teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.