Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır Öğrenelim

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Günümüz dünyasında artık hemen her güzel şeyin bir sahtesi yapılabiliyor. Üzülerek belirtmek gerekir ki buna kahvaltılarımızı tadıyla süsleyen bal da dahil. Çalışkanlığıyla bildiğimiz arıların ve binbir zahmetle o arılarla ilgilenen arıcıların emeğini çalan bu “sahte balcıların” ürünleri ile gerçek balı ayırmanın yöntemleri mevcut. Peki gerçek bal nasıl anlaşılır?

Gerçek Bal ile Sahte Balı Ayırt Etme Yolları

En başta belirtmek gerekir ki balın gerçek olup olmadığını ayırt etmenin birçok yöntemi var ve bu yöntemlerin çoğunu ev şartlarında hemen herkes yapabilir. Gerçek bal nasıl anlaşılır diye bakacak olursak aşağıdaki yöntemler bize yardımcı olacaktır.

Akışkanlık

Hakiki bal ile sahtesini ayırmanın yöntemlerinden birisi akışkanlığına bakmaktır. Akışkanlık hızı önemli olmaksızın eğer bal bir yere akarken kesintiye uğruyor, parça parça akıyorsa o bal sahte bir baldır.Şekerlenme

Balınızı bir soğutucuda sakladığınızda gerçek bir balın bu şartlarda şekerlenmemesi gerekir. Eğer şekerleniyorsa bu durum elinizdeki balın sahte olduğunu gösterir. Ancak gerçek ballar dışarıda bekletildiğinde şekerlenir.

Renk

Sahte bal üreticileri ürünlerinin albenisini arttırmak adına daha açık renkler kullanır. Dolayısıyla aldığınız balın rengi çok açıksa bundan şüphe duymanız yerinde olacaktır.

Donma

Sahte olmayan bir bal soğuk havada aynı bitkisel yağlar gibi donar. Eğer dondurucu havaya rağmen hiçbir şekilde donma gözlemlenmiyor ise bu durum, balın içerisine farklı katkı maddeleri katıldığına işaret olabilir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

Yanıcılık

Gerçek balı çakmak, kibrit çöpü veya kağıtla yakmaya çalıştığımızda başarısız oluruz. Çünkü eğer bal gerçek bir balsa yanmayacaktır. Ancak sahte balların içerisinde glikoz şurubu gibi bileşenler olabileceğinden yakıldıkları zaman alev almaları mümkündür.

Keçeli Kalem Tekniği

Hakiki bir balı tırnağınıza hafifçe sürüp üzerine keçeli kalemle yazmaya çalıştığınızda eğer yazabiliyorsanız bu balın gerçek olduğuna işarettir. Ancak eğer kaleminiz bu durumda yazmıyor ise sahtelik söz konusu olabilir.

Sahte Balcılık

Gerçek bal nasıl anlaşılır sorusuna cevaben yukarıda ev şartlarında deneyebileceğiniz birkaç teknikten bahsettik. Çeşitli yerlerdeki reklamlarla çok ucuz fiyatlara alınabilecek sahte balların emek hırsızlığı ve haksız kazanç gibi problemlerini bir yana koyarsak, içerdikleri katkı maddeleri ve kimyasallarla insan sağlığını tehlikeye atmaları şüphesiz çok daha tehlikeli bir durumdur.

Gerçek bal nasıl anlaşılır konulu bu yazımızdan "Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Vücudumuza Faydaları Nelerdir?" konulu yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize geri dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

  1. Mehmet
    Gerçekten şu son zamanlarda çok bal kaçakçılığı yapıyorlar. Yok şeker katarlar yok başka bir şey. Anlamayanlar için güzel bir yazı olmuş hocam, elinize sağlık.
  2. Kerem1
    Bu zamanda insanların yapmayacağı dolandırıcılık yok. Sağlık aradığımız balı bile sağlıksız yaptılar. Yazı için teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.