Balın Zararları Nelerdir? Kimlerin Bal Tüketmesi Sakıncalıdır?

Balın Zararları Hakkında Aşağıdakileri Bilin İstedik

Bal her ne kadar 7’den 70’e pek çok kişi için şifa kaynağı olsa da herkes için faydalı olmayabilir. Bu nedenle balın kimlere zararlı olduğu konusunda bilinçli olmakta ve balın zararları hakkında bilgilenmekte fayda var. Elbette her zaman doğal gerçek bal yemeniz, sonradan içine şeker eklenmiş baldan kaçınmanız gerektiği konusunda ısrarlıyız.

Balı 1 yaşından küçük bebekler için kesinlikle önermiyoruz. Bal içeren bebek mamalarından da 1 yaş altı bebekler için kaçınmak gerektiğini hatırlatalım. Bu durumun nedeni; balda bulunma ihtimali olan “clostridium” adlı bakterinin nadiren de olsa bebeklerde görülen ve ciddi bir gıda zehirlenmesi olan botulizme yol açma olasılığı. Botulizmin kaslarda güçsüzlük, süt emmede zorlanma, kabızlık gibi belirtileri bulunuyor. Bu bakteri çocukların ve yetişkinlerin gelişmiş bağışıklık ve sindirim sistemlerinde herhangi bir probleme sebep olmazken, 1 yaşından küçük bebeklerin bağırsakları henüz yeterince gelişmemiş olduğu için bu ortamda kendine yaşam alanı bulmaktadır. Türkiye’de bal ile ilgili tebliğde balda clostridium botulinum bulunamayacağı açıkça belirtilmiştir ve bu bakteri ülkemizde sık görülmemektedir. Ancak yine de tedbirli olup 1 yaş altı bebeklere bal vermemekte fayda var.

Hamileler ve emzirme dönemindeki anneler, tüketecekleri bal miktarını doktorlarına danışmalı. Ayrıca çocuklara ve bebeklere verilen bal miktarı yetişkinlerden daha az olmalı, hatta su veya süt ile inceltilerek verilmesi daha sağlıklı.

Balın bin derde deva olmasının yanında, balı herkese tavsiye edip bol yenmesini telkin etmek de pek doğru değil çünkü bal aynı zamanda yüksek oranda şeker içeriyor. Bu nedenle de dikkatli ve kararında tüketilmesi gerekiyor.

Balın Zararları

Balın Zararları

Yaklaşık 65 kalori içeren 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı beyaz toz şekerden daha kalorilidir. Bal fazla tüketildiğinde kilo alımına sebep olabilir. Bu nedenle balın faydalarından da mahrum kalmadan ölçülü bir şekilde bal tüketmenizi öneriyoruz, özellikle de kilo vermeye çalışıyorsanız.

Her ne kadar beyaz şeker kadar hızlı yükseltmese de kan şekerini yükselten balı, diyabet hastalarına pek önermiyoruz. İleri derece diyabet hastaları dışındaki diyabet hastaları için balın yasak olmadığı uzmanlarca belirtilse de, diyabetik kişilerin bal yemeyi bir alışkanlık haline dönüştürmemesi gerektiğini vurgulayalım. Sonuç olarak diyabet hastalarının doktoruna danışarak bal tüketmelerinde fayda var.

Polen alerjisi olan kişilerin bal tüketmemesini, bu konuda doktorlarının kontrolünde hareket etmelerini öneriyoruz.

Fazla tüketildiğinde bal zehirlenmesine yol açabilen anzer balını dikkatli tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bal her ne kadar vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şekeri almak için muhteşem bir kaynak olsa da, bütün bal çeşitleri aşırı tüketildiğinde fazla şekerin sebep olduğu sağlık sorunlarına yol açabilir.

Aşırı bal tüketiminde, baldaki yüksek miktardaki fruktoz, aldığınız diğer besinlerin ince bağırsakta işlenmesine engel olarak besinlerden daha az vitamin ve mineral almanıza sebep olur. Bunun yanısıra 1 günde 7-8 yemek kaşığından fazla bal yemeyi alışkanlık haline getirirseniz titreme, kalp sorunları, mide krampı, şişlik, ishal, göğüs ağrısı, insülin direnci, kusma ve yüksek ateş gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu yazımızdan "Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? Gerçek Bal Sahtesinden Nasıl Ayırt Edilir?" yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize geri dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Bu yazı için yazılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.