Balın Faydaları Nelerdir?

BALIN FAYDALARI

İlkbahardan yaz sonuna kadar arıların binlerce çiçekten polen toplayarak ürettiği balın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Elbette burada bahsi geçen bal gerçek baldır, bunu gözden kaçırmamak lazım.

Tatlı bir besin olan balın içeriğinde glikoz ve fruktozun yanısıra demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi mineraller vardır. Kahvaltılarımızın yıldızı bal ayrıca B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri açısından da zengin bir besin kaynağıdır.

Çok güçlü bir antiseptik, antioksidan ve antibakteriyel olan bal pek çok hastalığı iyileştirdiği gibi, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklara karşı korur. Balın antibakteriyel olması, yani bakteri barındırmaması, doğal antibiyotik özelliği taşımasını sağlar. Hayatımızda önemli bir yeri olan bal; kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, kansızlık gibi hastalıkları önler ve bize enerji vererek vücudumuzu zinde tutar.
Balın Faydaları Nelerdir?

Bal, Uykusuzluğa Karşı Birebirdir

Yatmadan önce yenen bir tatlı kaşığı bal uyku sorunu olanlar için çare olabilir. Tabi balı bir bardak süte karıştırarak da içebilirsiniz.

Bal, Kas Yorgunluklarını Giderir

Balın, kas yorgunluklarını giderici özelliği vardır. Ayrıca vücuda enerji de sağlayarak vücudun dayanıklılığını arttırır.

Bal, Vücuda Enerji Verir

Glikoz ve fruktozun yanında antioksidanlar bakımından da zengin balı; enerji çikolataları, karbonhidrat tozu veya enerji içecekleri yerine doğal sağlıklı bir enerji kaynağı olarak tüketmenizi öneriyoruz. Özellikle yüksek enerji gerektiren egzersizler öncesi denerseniz, bir tatlı kaşığı balın çok kısa sürede ve etkili bir şekilde enerji seviyenizi arttırdığını göreceksiniz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeker ve enerjiyi, yorgunlukla savaşan ve vücudunuzu besleyen sağlık kaynağı baldan almanızı tavsiye ediyoruz.

Bal, Kan Şekerini Düzenler

Tatlı bir besin kaynağı olan bal, içerdiği fruktoz ve glikoz kombinasyonu ile kan şekeri seviyesini düzenler. Ancak uyaralım, gıdalı tatlandırıcılar grubuna giren balı diyabet hastalarının dikkatli tüketmesinde, ileri seviye diyabetik durumlarda tüketmemesinde fayda var.

Bal, Yanıkların Hızla İyileşmesini Sağlar

Bal, küçük ölçekli yanıkların iyileşmesine yardımcıdır, yanık bölgede ağrıyı hafifleterek rahatlama sağlar. Ayrıca antimikrobiyal ve antibakteriyel olması sayesinde bakterilerin çoğalmasına engel olur, enfeksiyonu engeller.

Bal, Yaraları ve Kesikleri İyileştirmede Etkilidir

Balın antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal oluşu yaraların ve hafif kesiklerin temizlenmesinde, iyileşmesinde kullanılabilmesine olanak tanır. Buna ek olarak yara ve kesiğin sebep olduğu ağrıları da hafifletir. Yara veya kesiğin üzerine balı ince bir tabaka halinde uygulayın ve üzerine bandaj uygulayın. Yara/kesik iyişelene kadar her 12 saatte bir balı tazeleyin.

Balın Faydaları

Balın Faydaları

Bal, Öksürüğe İyi Gelir

Öksürüğün şiddetini azaltan bal, aynı zamanda boğaz enfeksiyonlarına da iyi gelir. Etkili sonuç almak için; dilerseniz bir tatlı karşığı balı tek başına ya da bir iki çay kaşığı limon suyu ile karıştırarak tüketin, dilerseniz bu karışımı sıcak suda karıştırıp için.

Bal ve Saç Sağlığı

Kuru ve yıpranmış saçlara iyi gelen balı, yumurta ve zeytinyağı ile karıştırarak saçınız için doğal bir maske oluşturabilirsiniz. Kulağa değişik gelse de denemekten çekinmeyin ve düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınızın nasıl canlanacağını ve güçleneceğini kendi gözlerinizle görün. Bunun yanısıra bal, kafa derisinde meydana gelen kaşıntı ve pullanmaları, kış aylarındaki deri dökülmelerini yok etmek için de kullanılabilir.

Bal ve Sindirim Sistemi Sağlığı

İçinde bulunan enzim sayesinde gastrit tedavisinde sıklıkla başvurulan bal, sindirim sistemi için etkili bir antimikrobiyal ajandır. Mide asidini dengeler ve sindirim sistemi ağrılarını hafifletir.

Balın Kilo Vermeye Etkisi

Balın içerdiği mineral, vitamin ve aminoasitler kiloyu korumaya yardımcı olur, bu sayede obeziteyi önler. Her sabah aç karnına bir bardak ılık suya karıştıracağınız bal ve birkaç damla limon metabolizmanızı hızlandırarak güne enerjik başlamanızı sağlar.

Bal, Kötü Kolesterol ile Savaşıyor

Kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterolün düşürülmesi için doğal bir alternatif olarak bal tüketilebilir.

Bal ve Göz Sağlığı

Günlük olarak uygulanacak bal kompresi, göz sağlığını korur. Bunun yanında kuru göz sendromuna, göz enfeksiyonlarına, kaşıntı ve kızarıklığa karşı doğal bir yöntem olarak uygulanabilir.

Bal ve Cilt Sağlığı

Şifa kaynağı olan bal, içeriğindeki maddeler sayesinde cildi zararlı güneş ışınlarından korur, akne tedavisi için de önerilir. Mikrop, bakteri ve mantar oluşumuna karşı etkili bir madde olduğu için kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılır.

Bal ile hazırlanan yüz maskelerini denemenizi öneririz, zira cildinize ışıltı ve sağlık katacaktır. Bu maskeler akne oluşumunu tetikleyen bakteri birikimini engeller, nemi cildinize hapsederek cildinizin daha yumuşak olmasını sağlar. Cilt lekelerine de iyi gelen balı bir hafta boyunca yatmadan önce lekeli bölgelere ince bir tabaka halinde uygulayın ve sabahları ılık su ile cildinizi temizleyin. Bir haftanın sonunda cildiniz daha sağlıklı ve daha parlak olacak.

Bu yazımızdan "Hakiki Bal Nasıl Nasıl Anlaşılır Öğrenmek İçin Bu Yazımızı Okumalısınız" yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

  1. Melis Sakmanoğlu
    Bal şifa deposu zaten. Evimizden hiç eksik olmaz.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.