Balın Cilde Faydaları Nelerdir? Bal Maskesi Nasıl Uygulanır?

Balın Cilde Faydaları ve Bal Maskesi

Balın faydalarını sıralayacak olursak bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, direncimizi arttırmak gibi faydalarının yanında balın cilde faydaları da bahsetmeye değer. Bal, cildi gençleştirip güzelleşmesini sağlayan doğal bir kozmetik ürün gibidir adeta. Balın cilde faydalarından en iyi şekilde yararlanmak, doğal bir yöntem olan bal maskesi ile mümkün.

Bal Maskesinin Tanımı ve Çeşitleri

Bal maskesi, içerisinde bulundurduğu balın içerdiği bol miktardaki vitamin ve mineraller ile cildi güzelleştiren, doğal yollarla hazırlanan bir cilt maskesi olarak tanımlanabilir. Bal maskesinin pek çok çeşidi bulunur.

Uzmanlar tarafından da tavsiye edilen, balın cilde faydaları konusunun başrol oyuncusu bal maskelerinin; parlak ciltler için olanı, cilt nemlendirici, cilt sıkılaştırıcı, cilt rengini düzenleyici gibi değişik özellikte olanları mevcuttur.

Aşağıda tarifini vereceğimiz bütün bal maskesi örneklerinin kullanım şekli tüm yüze uygulayıp 15 dakika bekletmek, ardından ılık su ile temizlemek şeklindedir. Bu bal maskelerinin ortalama haftada 1, en fazla iki defa uygulanması tavsiye edilir.
Balın Cilde Faydaları Söz Konusu İse Cilt Nemlendirici Bal Maskesi Tarifini Es Geçmeyelim

Cilt nemlendirici maskeyi hazırlamak için gerekli malzemeler bir çay bardağı süt, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı bal. Bir kabın içerisine konan yoğurt ve sü iyice karıştırılır. Sonrasında bal da eklendikten sonra bütün malzemeler birbirine iyice geçene kadar karıştırılmalıdır.

Balın Cilde Faydaları

Balın Cilde Faydaları

Cilt Sıkılaştırırıcı Bal Maskesi Tarifi

Cildi sıkılaştıran bal maskesini hazırlamak için iki tatlı kaşığı bal ile iki tatlı kaşığı toz tarçın gerekli. Balla tarçın bir kaba konup macun haline gelene kadar karıştırılır. Karışım macun haline geldiğinde maske hazır demektir.

Balın Cilde Faydaları Şu Şekilde Sıralanabilir

Arıların emeği balın cilde faydaları denince en başta cilde parlaklık ve canlılık kazandırmasını sayabiliriz. Bal, içeriğindeki yoğun protein sayesinde cildi nemlendirir ve cilde yumuşaklık hissi kazandırır. Ayrıca sivilceleri kurutucu ve ciltteki gözenekleri sıkılaştırıcı özelliği vardır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde ciltte bulunan akne, egzama ile cilt kuruluğuna bağlı tahrişleri de giderme özelliğine sahiptir.

Bu yazımızdan "Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır" yazımıza geçebilir veya Bal kategorisine gidebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Canberk
  Bal maskesi mi? İlk defa duydum ama yüze yararlı olacağının farkındayım, deneyeceğim.
 2. Davetsiz Hayat
  Balın vücuda olan faydaları asırlardır biliniyor ama o zamanki faydalı ballar şimdilerde bulunmuyor.
 3. Orakci Blog
  Aman hocam ne yaptın biz balı yemek için alamıyoruz, bir de cilde mi uygulayalım :D
 4. Sezon Dizi
  Öncelikle sitenizi çok beğendim. Yazılar çok iyi, yazı karakterleri de başarılı. Bir Marmarisli olarak balın mücizelerini anlatmanız harika diye düşünüyorum.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.