Bal Rengi

BAL RENGİ

Gerçek Bal Nasıl Görünür?

Kahvaltılarımızın başköşesini süsleyen, arıların emeği ve çok besleyici bir ürün olan balın malesef sahteleri de piyasada mevcut. Üstelik gerçek balı ayırt etmek çok zor. Bir bal arısının bütün ömrü boyunca sadece bir çay kaşığının 12’de biri kadar bal üretebilmesi hızlı ve kolay yoldan para kazanmak isteyen bazı kişilerin sahte bal satışını tetiklemiştir. Glikoz katkılı ballar günümüzde çoğalmıştır. Bazı arıcılar kovanlarının başına şekerli su koymakta ve bu kovanlardaki arılar da doğadan alacakları nektarlar yerine bu şekerli suyu kullanarakbal yapmaktadır. Bu şekilde üretilen balların içeriğinde fazla miktarda glikoz bulunmaktadır ve bu tip ballardan kaçınılmalıdır.

Gerçek balı sahtesinden ayırt etme aşamasında balın rengi önem taşımaktadır. Gerçek balın dış görünümü ceviz kabuğu veya buna benzer tonlarda olur. Gerçek bal, arıların polenlerini topladığı çiçeklerin çeşitlerine göre farklı tonlarda olabilmektedir. Glikoz katkılı ballar ise daha açık, beyaza yakın tonlarda olur.Bal Rengi Gibi Kriterlerden Faydalanın Hangi Ballardan Sakınmanız Gerektiğini Bilin

  • Sahte, glikozlu ballardan kesinlikle sakınmanızı öneriyoruz. Her ne kadar gerçek bal ile sahte balı ayırt etmek çok güç olsa da, hatta bazı durumlarda laboratuar analizi gerektirse de aşağıda sayacağımız maddeler gerçek balı sahte baldan ayırt etmede size yol gösterici olacaktır:Bal, buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir.
  • Gerçek bal, zaman içerisinde kristalleşir. Bu, balın bozulduğu anlamına gelmez. Sahte bal, daha açık renklidir. Hakiki balın çok özel, esansa benzeyen hafif bir kokusu olur. Bu koku, petek balı keserken daha yoğun olarak algılanır. Gerçek balın tadı daha keskindir.
  • Gerçek bal, sahte bala göre daha koyu kıvamlıdır.
  • Gerçek balın kendine özgü bir tadı varır.
  • Gerçek bal, düzenli bir şekilde ve düşük miktarlarda tüketildiğinde şeker hastalarında, şeker değerini sadece bir kaç puan arttırır. Ancak aynı miktarda tüketilen glikozlu bal şeker şeker değerini çok daha fazla arttırır. Elbette şeker hastalarının, gerçek bal tüketirken de doktorlarının direktifleri doğrultusunda tüketmelerini öneriyoruz.
  • Aynı hacimde olan iki kaba tam süzülmüş gerçek bal ve glikozlu bal koyup ağırlıklarını karşılaştırırsanız, gerçek balın çok daha ağır olduğunu gözlemleyeceksiniz.
Bal Rengi
Bal Rengi

Bir kaşığa bal koyup ateşe tuttuğunuzda gerçek balın akışkan olduğunu, dayanıklı bir şekilde geç yandığını, glikozlu balın ise çabuk yanıp kömürleştiğini gözlemleyeceksiniz.

Bu yazımızdan arı sütü konulu yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Bu yazı için yazılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.