Bal Rengi Hakkında Aklınızda Şüphe Kalmasın

Bal Rengi Hakkında

Bal rengi denince şüphesiz akla kahverengi ve sarı karışımı bir renk gelir. Bu renk halk arasında bir göz rengine de ismini vermiştir. Peki bal, rengini nasıl alır ve bu renge etki eden unsurlar nelerdir?

Balın Rengini Etkileyen Haller

Hemen her doğal üründe olduğu gibi balın da çeşit çeşit renkleri vardır. Bal rengi diye bildiğimiz bu renklerin oluşmasında sayısız etken vardır diyebiliriz. Bu etkenler balın açık veya koyu renkli olmasını sağlar.

Bitki Türünün Bal Rengine Etkisi

Renklerin oluşmasına etki eden en önemli unsurlardan birisi kovandaki arıların polenlerini ne tür bitkilerden topladığıdır. Arıların kullandığı bitkilere göre ürün koyu veya açık renkler alabilir.Hava Şartlarının Önemi

Arılar polenlerini aynı tür bitkilerden toplasa bile farklı mevsim şartlarında ortaya çıkan balın farklı görünümlerde olduğu görülmüştür. Dolayısıyla balın üretildiği mevsim de görünümüne etki etmektedir.

Güneş Işığının Önemi

Arıcılıkta kullanılan bal kovanının ne kadar güneş ışığına maruz kaldığı da balın görünümüne etki eden bir unsurdur. Bu etki balın nektarında da kendisini gösterecek, birtakım farklılıklara sebep olacaktır.

Bal Rengi

Bal Rengi

Rengin Oluşumunda Rakımın Etkisi

Yüksek rakımlı yerlerde mesela yaylalarda üretilen balın rengi, şartları birbirine benzeyen ancak daha alçak yerlerde üretilen balla farklılık gösterir. Yüksek yerlerde üretilen balın daha beyaz olduğu gözlemlenmektedir.

Peki Hangi Renk Bal Daha İyi?

Bütün bu etkileri saydıktan sonra aklınıza balın kalitesi ile rengi arasında bir ilişki olup olmadığı gelebilir. Ancak kalite ile renk arasında belirli bir bağlantı yoktur. Sadece beyaz ve sarı renklerine daha yakın balların tüketici tarafından daha çok rağbet gördüğünü belirtebiliriz.

Renge Aldanmayın!

Yukarıdaki etkenleri tabi ki de sayısız bir şekilde artırabiliriz. Bal rengi konusunda bu doğal unsurların yanında elbette yapay unsurlar da yok değil. Yukarıda anlattığımız üzere bal renginin balın kalitesi ile doğrudan bir ilişkisi yok. Dolayısıyla bal alırken dikkat etmeniz gereken ilk unsur renk olmamalı, donuk ve koyu renkli bir bal yüksek kalitede bir bal olabileceği gibi açık ve sarı renkli bir bal da kalitesiz ve basit bir ürün olabilir.

Bal rengi konulu bu yazımızdan "Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır Öğrenmek İçin Bu Yazımızı Okumalısınız" konulu yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize geri dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

  1. Tahsin KARABAYIR
    Bal bu abi bal :) Deli yerim...

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.