Bal Kalori İlişkisi Nasıldır? Bal Kilo Aldırır Mı Aldırmaz Mı?

Bal Kalori İlişkisine Açıklık Getiriyoruz

Aldığımız besinler arasında en yararlılarından olan, arıların nadide ürünü balı tüketirken içerdiği kalori miktarına da dikkat etmekte fayda var. Doğanın bir mucizesi olan ve arıların binbir emek harcayarak ortaya çıkardığı bal aşırı yüklenildiğinde vücuda alınan aşırı kalori miktarı, sonrasında sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. Gelin hep birlikte bal kalori ilişkisinin değerlendirmesini yapalım.

Kalorinin Tanımı

Atmosfer basıncı altında suyun 1 gramının sıcaklığını 1 derece arttıran enerjiye kalori denir. Her insanın günlük bir kalori ihtiyacı vardır. Bu kalori miktarının fazlası vücuda zararlıdır.

Kaloriyi Hesaplamak Mümkün Müdür? Bal Kalori Miktarı Nedir?

Kaloriyi hesaplamak kalorimetre diye adlandırılan bir aletle mümkündür. Besin değerlerini ölçerken kullanılan “kalori” birimi, aslında kilokaloriye yani 1000 kaloriye tekabül etmektedir.Karbonhidratın 1 gramı ve proteinin 1 gramının 4 kalori olup yağın 1 gramının ise 9 kalori olduğu saptanmıştır. Bu bilgiler ışığında besinlerdeki karbonhidrat, protein ve yağ gramajı baz alınarak besinlerin kalorisi de hesaplanır. Benzer şekilde bal kalori miktarı hesaplandığında; bir tatlı kaşığı kadar balın, çeşidine göre değişmekle birlikte, 20 gram ağırlığında olduğunu ve tahmini 64 kaloriye denk düştüğünü söyleyebiliriz.

Fazla Kaloriler

İnsanlar kilo vermek için fazla kalorilerini yakmaya çalışırlar. Çünkü vücuttaki fazla kaloriler zamanla karaciğerde şeker olarak depolanır, sonrasında kaslara ulaşır ve kaslarda kullanılmadığı zaman yağ şeklinde depolanır. Bu da kilo fazlasına sebep olur. Kilo vermek için kalori yakmak gerekir. Herkesin günlük ortalama belirli bir miktar kalori ihtiyacı vardır. Bu kalori miktarından daha fazla kalori harcamak ya da daha az kalori almak kilo kaybı ile sonuçlanır. Sağlıklı kilo verebilmek için kalori kaybederken vücudun ihtiyacı olan gıda maddelerinden de ödün vermemek gerekir, yoksa geçici kilo kaybı sağlansa da ileride bu konunun geri dönüşü sağlık için tehlikeli olabilir.

Bal Kalori Kaynağı Olarak Düşünülebilir Mi?

Bal kalori aldıran besin maddesidir dersek yanlış olmaz. Bunun yanında, balın faydalarından mahrum kalmamak için, baldan uzak durmaktansa farklı besinlerden alacağımız kalorilerin bir kısmı yerine bal kalori kaynağı olarak düşünülebilir.

Bal Kilo Aldırır Mı? Bal ile Diyet Yapılır Mı?

Bal ile diyet yapılabilir ve aşırı tüketimden kaçınıldığı sürece bal kilo aldırmaz. Bala alerjiniz olmadığı müddetçe diyet yaparken bal tüketmekte hiçbir sakınca yoktur. Burada dikkat etmeniz gereken tüketeceğiniz bal kalori miktarıdır.

Diyetiniz esnasında günlük olarak ve öğünlerde alacağınız kalori miktarını baz alarak yiyeceğiniz besinler ayarlarken balı da, kalorisine dikkat etmek ve kararında tüketmek şartı ile, diyet programınıza ekleyebilirsiniz. Her ne kadar bal kalori barındıran bir besin maddesi olsa da; diyette şeker veya karbonhidratlı bazı besinler yerine kararında bal tüketmek, kişiye hem diyet yapıp hem balın faydalarından yararlanma imkanı sunar.

Bu yazımızdan Bal kategorimize geri dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Bu yazı için yazılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.