Bal Kalori İlişkisi Hakkında Merak Edilenler

Bal Kalori İlişkisi Hakkında Bütün Merak Edilenler Bu Yazıda

Bal kalori ilişkisi hakkında bilgi vermeden önce kısaca kalorinin ne olduğuna değinelim.

Kalori Nedir?

Simgesi “cal” olan kalori, atmosfer basıncında 1 gram suyun sıcaklığını 1°C arttırmak için gerekli enerji miktarına denmektedir. Enerji birimi olarak kalori, bir maddeye eklenen ısı miktarını belirlemek için kullanılır ve 1 kalori yaklaşık 4,184 joule'dür.

Besin değerini ölçmede kullanılan kalori kilogramkalori olarak da adlandırılan kilokaloridir ve 1000 kaloriye eşittir.

Kalori Nasıl Ölçülür?

Kalori, kalorimetre adı verilen bir alette besinlerin yakılması ve açığa çıkan ısının ölçülmesi sonucunda hesaplanmaktadır.
1 gram karbonhidratın 4 kcal, 1 gram proteinin 4 kcal, 1 gram yağın 9 kcal olduğu ölçümlenmiştir. Bu değerlere göre bir besin maddesinin içerisindeki yağ, protein ve karbonhidrat miktarlarını bildiğimiz zaman kalorisini de hesaplamamız mümkündür.

Kalori Ne İşe Yarar?

Tükettiğimiz gıdalardaki kaloriyi bilmemiz sağlığımız açısından önemli. Fazla kalori tüketimi karaciğerimizde şeker olarak depolanır. Daha sonra karaciğerdeki şeker kaslara gider. Kaslarda da kullanılmadığı zaman vücutta yağ olarak depolanır. Bu da bize kilo alımı olarak geri döner.

Bal Kalori İlişkisi

Bal Kalori İlişkisi

Pekiyi, 1 kilo vermemiz için yakmamız gereken kalori miktarı nedir? Aslında bunun basit bir formülü yok. Kalorileri hangi besinlerden aldığımız da yakacağımız kalori miktarı kadar önemli. Bazı besinlerin yağ olarak depolanması daha kolayken bazılarınınsa besleyici özelliği daha yüksek.

Ancak yaklaşık bir rakam vermek gerekirse 1 kilo vermek için yakmamız gereken kalori miktarı yaklaşık 7000-7500‘dür. Vücudumuz ihtiyacı olan enerjiyi kaloriden sağlar.

Eğer günlük harcadığımız kalori miktarından daha düşük miktarda kalori alırsak vücudumuzda kilo kaybı oluşur. Fazlasını alırsak kilo alırız. Vücudumuzun dengesi açısından kalori büyük önem arz eder.

Bal Kalori İlişkisi Demişken Bal Kilo Aldırır mı?

Bal kalori ilişkisi, pek çok insanın merak ettiği bir konu. Bal içerdiği antioksidan, vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuz için oldukça faydalı bir besindir. Pekiyi, arıların emeği olan ve her bir damlası bile çok kıymetli olan bal kilo aldırır mı? Bir tatlı kaşığı bal yaklaşık olarak 20 gram ağırlığındadır ve yaklaşık 64 kaloridir.

Ancak balın içerdiği faydalı maddeler vücudumuzun kaliteli beslenmesini sağlar, dolayısıyla bal kalori ilişkisi her ne kadar diyet aşamasında önemli olsa da, sağlıksız besinlerden kalori almaktansa bal yiyerek kalori ihtiyacınızı karşılamanızı tavsiye ediyoruz.

“Diyet yaparken bal tüketebilir miyim?“ sorusuna gönül rahatlığıyla evet diyebiliriz, elbette bal tüketimini abartmamak şartıyla. Bal, diyet yaparken şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

Balın mideyi rahatlatıcı etkisi bulunur. Ayrıca kabızlığı gidermede de etkilidir. Balın içerdiği kaloriden ziyade abartmamak kaydıyla faydalarını aklımızda tutmalı, ona göre tüketmeliyiz. Diyet aşamasında ölçülü tüketilen balın vücuda enerji ve zindelik vereceği de aklımızın bir köşesinde olsun.

Bu yazımızdan Bal kategorimize dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Bu yazı için yazılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.