Bal Çeşitleri Nelerdir? Ballar Neye Göre Çeşitlenir?

Bal Çeşitleri Hakkında

Bal dediğimizde aslında çok geniş bir ifade kullanmış oluruz. Çünkü doğada birbirinden farklı birçok bal çeşidi vardır ve aralarındaki farklar öyle küçümsenecek kadar küçük farklar değildir. Ballar üretildikleri yöreye, bal üretilirken kullanılan çiçeğe veya arıların cinslerine göre farklı çeşitlere ayrılırlar. Peki nedir bu bal çeşitleri?

Bal Çeşitleri İçin Örnekler

Ballar yapılış şekillerine, arı cinslerine ve yöresel mevsimsel etkenlere göre farklılaşırlar. Bu farklılıklar balın tadına, görüntüsüne ve kokusuna etki eder. Temel olarak bakılırsa ballar kaynağına göre çiçek balları ve salgı balları şeklinde ikiye ayrılır. Aşağıda size bal çeşitleri için örnekler sunuyoruz.

Çiçek Balları

Arılar balı üretmeden önce, bal üretimi için gerekli olan kaynağı çiçek nektarları ile karşılıyorsa bu kaynak ile üretilen ballara çiçek balları denir. Çiçek balları kendi içerisinde de farklı sınıflara ayrılırlar.Salgı Balları

Eğer arılar çiçek nektarları toplamak yerine bu çiçeklerde bulunan salgıları kaynak olarak kullanırsa bu salgılarca yapılan bala salgı balları denir. Bal çeşitleri içinde çam balı, salgı ballarına örnek olarak verilebilir. Ayrıca çam balı ülkemizde en önde gelen salgı balıdır ve dünyadaki çam balı üretiminin %95’i ülkemizde yapılmaktadır.

Tek Çiçek Balları ve Çok Çeşitli Çiçek Balları

Çiçek balları da arıların kaynak çeşidine göre farklı gruplara ayrılır. Arılar bal üretirken tek cins çiçek kullandıysa üretilen ballara tek çiçek balı (monoflora bal) denir. Öte yandan arı farklı farklı çiçek nektarlarını kullandıysa, üretilen bal çok çeşitli çiçek balı (poliflora bal) olarak adlandırılır. Bal çeşitleri içerisinde çok çeşitli çiçek balları genel olarak yöresel isimlerle anılırlar. Anzer balı buna örnek olarak verilebilir.

Kestane Balı

İsminden de tahmin edileceği üzere kestane ormanlarında bulunan kovanlarda üretilebilen kestane balı ülkemizde Kaçkar Dağları’nda üretilir.

Anzer Balı

Sadece Rize’nin Anzer yaylasında üretilebilen bu özel bal piyasadaki en pahalı ve en özel ballardan biridir.

Bal Çeşitleri

Bal Çeşitleri

Akasya Balı

Akasya ağaçlarının sıkça bulunduğu yerlerdeki kovanlarda üretilen bu bal çeşidi, sağlığa yararları ile bilinir.

Bal Çeşitleri Hakkında Son Söz

Ballar, üretim aşamasında kullanılan kaynaktan satış aşamasında pazara sunuluşuna kadar farklı kategorilere tabi olup çeşitli bal çeşitleri altında kategorize edilir. Hatta satışa sunulduklarında da petek balı ve süzme bal şeklinde sınıflandırılır.

Bal çeşitleriyle ilgili bu yazımızdan "Bal Rengi Hakkında Aklınızda Şüphe Kalmasın" konulu yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize geri dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

  1. Ramazan
    Ben en çok çam balını seviyorum. Bu arada piyasada Anzer balı diye bal satan satıcılar var onlara sakın kanmayın yalan söylüyorlar Anzer balını öyle sokak satıcıları satmaz.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.