Arılar Nasıl Bal Yapar

Arılar Nasıl Bal Yapar

Arı Cinsleri

Her kovanda; görevi, nesli devam ettirmek olan bir kraliçe arı, en önemli görevleri kraliçe arı ile çiftleşmek olan ve bal üretmeyen erkek arılar ile çiftleşme kapasitesine sahip olmayan dişi arıların oluşturduğu işçi arılar bulunur. Kovanlarda her bireyin yapacağı iş, önceden bellidir.

Bir kovandaki arıların neredeyse tamamı işçi arılardır. Bal arıları işçi arılardan oluşur. İşçi arılar kolonide inşaat, temizlik, bebek bakımı, cenaze, savunma ile polen ve nektar toplama işlerinden sorumludur. Bir bal arısı kovanında kışın yaklaşık 10.000 - 80.000 işçi arı bulunur.Bal Arısı

Latince ismi apis mellifera olan bal arıları işçi arılardan oluşur. İşçi arıların boyları 1,2 cm uzunluğunda olup, erkek arı ve kraliçe arıya göre daha kısadır. Baş ve göğüs bölümü az çok kıllı olan bal arılarının genellikle sarı tonlarda olan rengi soydan soya değişir. Kış aylarında 4-9 ay, yaz aylarında 6 hafta civarı yaşayan işçi arıların dikenli bir iğnesi vardır ve bu iğneyle bir canlıyı soktuklarında iğnelerini bırakıp ölürler.

İşçi arılar kovandaki bütün işleri üstlenmişlerdir. Büyüdükleri hücreden çıktıkları an başlamak suretiyle, gelişimlerine bağlı olarak işçi arıların kovan içindeki görevleri de değişir.

Pekiyi Sizce Arılar Nasıl Bal Yapar?

İşçi arılar üç günlükken, o günden sonraki bir hafta boyunca larvaların bakımını üstlenirler. Larvaların kini arı sütü ile kimi de bal ve polen karışımı ile beslenir. İşçi arıların karnındaki balmumu bezleri 10. günden itibaren gelişmeye başlar ve işçi arılar, balmumu ile petek inşa etmeye başlar. 10. günden itibaren 10 gün boyunca petek üretimi yaptıktan sonra, kovan girişinde gardiyanlık yapmaya başlarlar. İğne bezlerinin zehir üretmeye başlaması sayesinde kovan kapısında nöbet tutarak davetsiz misafirlerin içeri girmesine engel olurlar. Son olarak toplam altı hafta olan ömürlerinin kalanını birer balözü toplayıcısı olarak geçirirler.

Arılar Nasıl Bal Yapar

Arılar Nasıl Bal Yapar

Bal arıları, boru şeklindeki dilleri sayesinde çiçeklerdeki ve meyve tomurcuklarındaki nektarları kolayca toplayabilir. Topladıkları nektar, bal arılarının bal midesi de denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğrar, sonrasında kovandaki petek hücrelerine yerleştirilir ve arıların hızlı kanat çırpması sayesinde kurutulur. Son olarak peteğin üstü yine bal arıları tarafından balmumu ile kapatılarak balın üretim süreci tamamlanır.

Bal arılarının çiçeklerdeki nektardan elde ettikleri bal miktarı, kovana getirdikleri nektarın şeker konsantresine bağlıdır. Bal üretimi çok büyük emek gerektirir. Örneğin yarım kilogram ham nektarı toplamak için 900 arı bir tam gün boyunca çalışır. Toplanan bu nektarın da ancak belirli bir kısmı bala çevrilebilir. Bir işçi arı yaşamı boyunca sadece yaklaşık bir çay kaşığının 12’de biri kadar bal üretebilir.

Bu yazımızdan arıcılık konulu yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Yorumlar

  1. Asım Demirbük
    Arılar olmazsa yıllar içinde insanların da öleceğini, insan neslinin yok olacağını biliyor muydunuz? Einstein'ın bile bununla ilgili sözü vardı sanki.
  2. Ahsen İnlice
    Bir ara dedemin arı kovanları vardı. Hiç çekinmez elini sokardı ama onu sokmazlardı. Ne günlerdi...

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.