Arılar Nasıl Bal Yapar Sorusunun Cevabı

Arılar Nasıl Bal Yapar Sorusunun Cevabı Bu Yazıda

Arılar nasıl bal yapar sorusunun cevabını vermeden önce gelin kısaca arı cinslerine değinelim.

Arı Cinsleri

Gıda olarak tüketilen balı “apis ” ismiyle bilinen bal arıları yapmaktadır. Bal arısı kolonileri bir “kraliçe arı”, birkaç yüz “erkek arı”, 10 ile 80 bin arası “işçi arı” dan oluşan bir topluluktur. Her kovan kendi başına bir topluluk oluşturur. Kovanlarda her ferdin yapacağı iş önceden bellidir. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi her kovanda 3 çeşit arı bulunur; kraliçe arı, erkek arı, işçi arı.

Kraliçe Arı

Her kovanda bir kraliçe arı bulunur. Ve kraliçe arının görevi nesli devam ettirmektir. Kraliçe arı yumurtlayarak koloninin çoğalıp güçlenmesini sağlar. Kovanda kendine ayrılmış özel bir peteği bulunur. Günde 2-3 bin kadar yumurta veren kraliçe arıyı işçi arılar özel olarak hazırladıkları bal özü vererek beslerler. Yeni doğan bir kraliçe arı bulunduğu kovanda doğan bütün kraliçe arıları öldürür. Kraliçe arı 4-5 yıl yaşar. Her kovanda kraliçe arının salgıladığı kimyasal bir madde vardır. İşçi arılarda bu kimyasal madde gibi kokarlar. Böylelikle kovana giren yabancı arılar hemen fark edilir ve öldürülür.Erkek Arı

Kuvvetli ve şişman olan erkek arıların işçi arılar gibi iğneleri yoktur. Kovandaki en önemli görevleri kraliçe arı ile çiftleşmektir. Erkek arılar bu çiftleşme sonucu alt kısımları zarar gördüğünden ölürler. Erkek arılar çiçeklerden polen toplamazlar. Kolonide erkek arılar da en az kraliçe arı kadar önemli bir yere sahiptirler. Kovanda yemek azlığı olduğu durumlarda işçi arılar tarafından kovan dışına atılırlar. Erkek arılar 6 ay kadar yaşamaktadırlar.

İşçi Arı

İşçi arıların boyları erkek arı ve kraliçe arıya göre daha küçüktür. İşçi arılar kovandaki bütün işleri üstlenmişlerdir. Büyüdükleri andan itibaren kovandaki görevleri değişir. Böylece yaşamları boyunca kovandaki her işle ilgilenmiş olurlar. İşçi arılar yaklaşık 1.5 ay kadar yaşamaktadırlar. Bir işçi arı yaşadığı süre zarfında yaklaşık bir çay kaşığının 12 de biri kadar bal üretmektedir. Kraliçe arı eğer yaşlanmışsa hep erkek arı doğurur. Ancak kovana işçi arı lazımdır. Bu durumda kovana başka bir kraliçe arı yerleşir ve eskisiyle çatışır.

Arılar Nasıl Bal Yapar

Arılar Nasıl Bal Yapar

Peki Arılar Nasıl Bal Yapar?

Bal üç farklı şeker içerdiği için oldukça tatlı bir besindir. Balın %34’ ü früktoz, %2’ si sakkaroz, %40’ı levulozdur.%17’ si su olan balın kalan %7’lik kısmı sodyum, demir, magnezyum, kükürt, fosfor, manganez, polen gibi maddelerdir. Bu kadar besleyici bir gıda maddesi olan balı arılar kışın yemek için depolarlar.

Bal arılarının boru şeklinde dili vardır. Bu dil sayesinde çiçeklerdeki ve meyve tomurcuklarındaki nektarları kolayca toplayabilirler. Arıların iki adet karınları vardır. Birinde bu nektarı depolarlar. Ötekisi de normal karınlarıdır. Bal arıları kovana döndükleri zaman topladıkları nektarı işçi arılara aktarırlar. İşçi arılar bal arılarının karınlarındaki nektarı ağızlarıyla emerler ve yarım saat boyunca çiğnerler. Bu süre içinde enzimler nektarın içindeki şekeri basit şekere dönüştürürler böylece hem arılar için sindirebilir hale gelir hem de kovan içindeki bakterilere karşı korunmuş olur. Daha sonra işçi arılar bunları peteklere aktarır ve hızlıca kanatlarını çırparak nektarın kurumasını sağlarlar. Son olarak peteğin üstünü balmumu ile kapatırlar. Böylece bal olmuş olur.

Arılar nasıl bal yapar merak edenler için söyleyelim, arılar bal yapmak için o kadar emek harcar ki örneğin bal arıları iki kilo bal üretebilmek için Dünya ile Ay arasındaki mesafe kadar bir yol kat eder. Balın yapımı bu kadar zahmetli bir iştir. Vücudumuza faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bal, içerdiği maddeler bakımından da oldukça zengin bir besin maddesidir.

Arılar nasıl bal yapar konulu bu yazımızdan "Arıcılık Nedir? Arıcılığın Detaylı Tanımı ve Kısa Tarihi" yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize geri dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Bu yazı için yazılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.