Arıcılık Nedir? Arıcılığın Detaylı Tanımı ve Kısa Tarihi

Bal günümüzün en çok tüketilen ve en çok aranan yiyeceklerinden biri. Eşsiz lezzeti ve birçok hastalığa karşı bizi koruması bilinen gerçeklerden. Bal arısı kolonilerinin bakımını sağlayan, bu kolonilerin beslenip gelişimini üstlenen ve arı ürünleri oluşturup bu ürünlerden kazanç sağlayan meslek dalına arıcılık denir. Bu meslekle uğraşan kişilere de arıcı ismi verilmektedir. Arıcıların temel amacı bal üretimidir. Elbette üretilen tek ürün bal olmayıp balın yanı sıra polen, arı sütü, balmumu, propolis ve arı zehiri de elde edilen arı kaynaklı ürünler arasındadır.

Arılık Nedir? Arılık ve Arıcılık Aynı Şey Midir?

Coğrafi özellikleri ve ekolojik anlamda arıcılık yapmaya elverişli yerlere arılık denmektedir.

Tüm yıl boyunca arı kolonileri aynı arılık içerisinde kalmak suretiyle arıcılık yapılır ise buna sabit arıcılık ismi verilmektedir. Şayet koloniler yazın arıcılığa uygun coğrafi koşullara ve ekolojiye sahip bölgelere transfer edilir ise bu tip arıcılığa da seyyar arıcılık denmektedir.Kovanlarda arıların binbir zahmet ve ustalıkla ürettikleri balı işleyen ve temizleyen arıcılar binbir zahmetle bu lezzetin sofralarımıza ulaşmasını sağlamaktadır.

Bir meslek olmaktan öte bir nevi zanaatkarlık da olan arıcılığın; arılarla sık sık vakit geçirmeyi, düzenli kovan takibi yaparak arıların gerekli beslenmelerini ve bal üretmeleri için gerekli ortamı sağlamayı gerektiren bir ustalık alanı olduğunu da unutmamalıyız.

Ahşap veya buna benzer malzemelerden yapılmış, arı kolonilerinin tutulduğu kutular arı kovanı şeklinde isimlendirilmektedir. Arı kolonilerinin muhafaza edildiği ballar iki türlü kovanda tutulur. Silindirik kovanlara karakovan, prizma şeklinde olan ve yaygın kullanılan kovan çeşidine de fenni kovan ismi verilmektedir.

Arıcılığın genellikle dağlık ve geniş arazilerde, insanlardan uzak, bol yeşillikli alanlarda yapıldığını özellikle vurgulamakta fayda var.

arıcılık

arıcılık

Arıcılık Tarihi

Bilindiği kadarı ile arıcılığın kökeni M.Ö. 3.000 yıllarına dayanmaktadır. Bulunan kalıntılar, M.Ö. 3.000 yıllarında Mezopotamya bölgesinde varlığını sürdüren Sümer uygarlığının arıcılık yaparak bal ürettiği ve ilaç olarak kullandığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bulunan kalıntılar ayrıca tarihte antik Mısır’da, ve İspanya’nın Valensiya bölgesinde arıcılığın yapıldığını göstermektedir. Ülkemizde de Ege’de yoğun olarak Muğla ve İzmir’de, Karadeniz bölgesinde Rize ve Samsun’da, Akdeniz bölgesinde Antalya ve Burdur başta olmak üzere ülkemizin pek çok bölgesinde yapılmaktadır. Ülkemizde arıcılığa olan ilginin her geçen gün arttığı gözlenmektedir.

Bu yazımızdan Bal kategorimize gidebilir ve bal konusundaki diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Bu yazı için yazılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.