Dünyamızın Kusursuz Mimarı Arı

Yaşadığımız eşsiz yeryüzünde yaklaşık 20.000 farklı türü bulunan, dünyamızın kusursuz mimarları olarak adlandırılan ve kahvaltımızın eşsiz lezzetini bizlere sunan müthiş canlı arı, hiç kuşkusuz daha yakından tanınmayı hak ediyor.

Dünyamızın Kusursuz Mimarı Arı

Biyolojik olarak zar kanatlılar grubundan Apoidea familyasının üyeleri olan arılar bir böcek familyası olarak geçmektedir. Zar kanatlı olmalarının verdiği özellikler dolayısıyla kanatları çift ve saydam olarak, enine damarlı bir şekildedir. Hatta çift parçadan oluşan zar kanatlarının saniyede 250 kez çırpabildikleri bugün bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanatlarını çeşitli sesler çıkarmak ve bu sesleri birbirleri ile iletişim halinde olmak için kullandıkları başka bir bilinen gerçektir.
Arıların kanatları üzerine araştırılan ilginç noktalardan biri kanatlarını her çırptıklarında pozitif elektrikle yüklenmeleridir. Bu sayede kanatları bir nevi elektrostatik güç uygulayarak polenlere mıknatıs etkisi yaratmaktadır ve polenleri bir nevi kontrol edebilmektedirler. 3 parçadan meydana gelen vücutları ise hassas bir yapıya sahiptir ve renklerini meydana getiren tüylü yüzeyleri ise türünün özelliklerine göre değişmektedir.

Günümüzde arılar hakkında halen birçok araştırma yapılmaktadır. Sizlerle toplayıcı arıların yalnızca 2 kilogram bal üretebilmeleri için dünya ile ay arasındaki uzaklığa eşit bir yol kat ettikleri, arıların zaman geçtikçe akıllandığı ve yaşlılık olgusunda daha bilge arılara dönüştüğü, günümüzde birçok insanın da muzdarip olduğu ‘’meslek hastalığına’’ yakalandıkları gibi bilgileri paylaşmak isteriz.

Arı

Arı

Arılar her zaman grup halinde oluşturdukları kovanlarda yaşamaktadır ve bulundukları kovanlarda her daim tek bir kraliçe arı olmaktadır. Kovanı kraliçe arı yönetmekte, işçi arılar ise sürekli çalışmakla, bal üretmekle görevli olup yavru arılar ise eğitilmektedir. Arıların kendi içerisinde hiyerarşik bir yapıları olduğu, zeki canlılar olduğu bugün bilim tarafından ispat edilmiş bir gerçektir.

Arılardan elde ettiğimiz bal da şüphesiz arılar kadar eşsiz özelliklere sahiptir. Örneğin bal hakkında bilinen gerçeklerden biri asla bozulmadığı ve eşsiz bir enerji deposu olduğudur. Düzenli bal tüketmek ve arılardan elde edilen arı sütü, polen gibi çeşitli ürünleri tüketmek birçok hastalığı önlediği gibi insanı zinde ve sağlıklı bir hale getirmektedir.

Bu yazımızdan "Kestane Balı Nedir? Kestane Balını Diğer Ballardan Ayıran Özellikler Nelerdir?" yazımıza geçebilir veya Bal kategorimize dönebilirsiniz. Doğal bal nasıl satın alırım derseniz goo.gl/UVpM7P linkine tıklayın, promosyon kodu olarak BALLISOPRANO yazın, ilk siparişinizde %10 indirimi kapın!

Bu yazı için yazılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.