Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Arı Sütü Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Bu yazımızda sizleri arı sütü ve faydaları hakkında bilgilendireceğiz. Yeryüzündeki en çalışkan hayvanlardan biri olan arılar sadece bal üretmez. Arılardan elde edilen ürünlerden biri de arı sütüdür. Arı sütü, yeni doğan işçi arıların yutak üstü bezlerinden salgılanan jel kıvamındaki beyaz renkli maddedir.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Vücudumuz için şifa deposu olan bal, polen, propolis vb. arıcılık ürünleri gibi arı sütü de insan sağlığı için mucizevi bir üründür. Vücutta mikrop ve zararlı bakteri oluşumunun engellenmesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle çocuklarda kas ve kemik gelişimine yardımcı olur. Romatizma, diyabet, MS gibi birçok hastalığın iyileşme sürecini hızlandırdığı saptanmıştır. Ayrıca tansiyonu dengeleme özelliği bulunmaktadır. Solunum yolu rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinen etkileri arasındadır.

Arı Sütünün İçerdiği Maddeler

Arı sütünün insan sağlığına olan mucizevi etkisini, bünyesinde barındırdığı vitaminlere ve minerallere bağlayabiliriz. İçeriğinde A, C, D ve E vitaminleri bulunur. Ayrıca B vitamini kompleksi ile birlikte aminoasitler, bol miktarda fosfor, selenyum ve magnezyum gibi pek çok önemli mineral içerir. Zengin içeriği ile vücut sağlığının korunmasına katkı sağlayan şifa dolu bir üründür.

Arı Sütü

Arı Sütü

Arı Sütü Neden Bu Kadar Kıymetli?

Arı sütü kolay üretilen ve her istenildiğinde bulunabilen bir besin maddesi değildir. O nedenle oldukça kıymetli bir besin maddesidir. Kolay temin edilemediğinden dünyanın en pahalı sütü olarak adlandırılmaktadır. Üstelik çocuk gelişimi ve insan sağlığı için çok faydalıdır.Doğanın Mucizesi Bu Kıymetli Ürün Nasıl Tüketilmelidir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki arı ürünlerine ve arıya alerjisi olan kişilerin bu ürünü tüketmesi sakıncalı ve tehlikelidir. Ayrıca çocuklarda ve kalp problemi olan kişilerde ürünün kullanımı konusunda doktora danışılmalıdır.

Arı sütünün nasıl tüketileceğine gelirsek, yaygın kullanımının bal ile karıştırılarak tüketilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi tadı ekşimtrak olan arı sütünün alımını kolaylaştırmaktır. Bunun yanı sıra bu ürün su ve pekmezle de alınabilir.

Arı sütü, süte karıştırılarak tüketilebileceği gibi hiçbir besin maddesi ile karıştırılmadan direkt olarak da tüketilebilmektedir. Ancak burada önemli olan, bu durumlarda arı sütünün dil altından alınması gerektiğini unutmamaktır. Arı sütünü dil altından aldıktan sonra yutulmadan dil altından emilmesini, erimesini beklemek gerekir.

Bu yazımızdan Bal kategorimize dönebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Safiye Yayla
    Arı sütü pek faydalı, yazınız da harika olmuş tebrikler!
  2. Kamer Ekenel
    Masada bir arı sütü eksik lafı mıydı neydi öyle bir şey vardı. O ürün bu ürün demek. Daha önce hiç deneme şansım olmadı. Denemek, tadına bakmak istiyorum. Güzel bilgileriniz için ayrıca teşekkür ederim. Güzel bilgiler edindim sayenizde.
  3. Birgül Sakarya
    Sayenizde arı sütünü de öğrendik, süper!

Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.